چیلر جذبی چیست

کریستال لیتیوم بروماید چیلر
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸
كمپرسور اسکرو
نحوه كاركرد كمپرسور اسكرو چیلر
اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۸

چیلر جذبی چیست

چیلر جذبی چیست

مقایسه سیکل برودتی جذبی با سیکل تراکمی روش ساده ای جهت فهم این مطلب است. اجزای یک سیستم تراکمی عبارتند از: کندانسور ، اواپراتور ، اکسپنشن والو ، کمپرسور . شکل زیر اجزا و مسیر جریان مبرد را در این سیکل نشان می دهد .

چیلر جذبی چیست

در سیکل تبرید تراکمی، مبرد با فشار با مخلوط مایع و بخار وارد اواپراتور می گردد گرما از آب یا هوا در اواپراتور به مبرد منتقل می گردد و باعث می شود مبرد شروع به جوشش کند. نتیجه محصول خروجی اواپراتور، توسط کمپرسور پمپ می شود که باعث افزایش فشار و دمای مبرد می شود.
مبرد فشار بالا و داغ کمپرسور را ترک می کند و وارد کندانسور میگردد، جایی که گرمای مبرد به محیط منتقل می گردد تا مبرد به شکل مایع درآید. این مایع مبرد سپس به اکسپنشن والو جریان می یابد که باعث
افت فشار مبرد در هنگام ورود به اواپراتور می شود. نتیجه این مبرد کم فشار، جوشش مبرد (یا حباب زایی) است و تولید سرما تا دمای دلخواه است. سپس بخار مبرد سیکل را دوباره طی می کند تا سیکل دوباره تکرار گردد.
همانند چیلر تراکمی، مبرد در سیکل جذبی از کندانسور، اواپراتور و اکسپنشن والو با تغییراتی و مشابه مفاهیم تراکمی )استفاده می کند. هرچند سیکل جذبی از مبرد متفاوتی و روش متفاوتی جهت فشرده کردن مبرد استفاده می کند .
چیلر جذبی چیست

در سیکل جذبی کمپرسور با ژنراتور و یک ابزوربر جایگزین شده است. مبرد به شکل خنک، فشار کم، و مخلوط مایع و حباب بخار وارد اواپراتور می شود. گرما از آب گرم به مبرد منتقل می شود و نتیجه آن جوشش مبرد و بخار شدن آن است. با استفاده از یک مقایسه می توان عنوان کرد ابزوربر کار قسمت ساکشن کمپرسور را انجام می دهد و مبرد را جهت جذب شدن با جاذب ترغیب می کند ۱پمپ عملی مشابه فشرده  کردن را انجام می دهد و مخلوط مبرد و جاذب را به قسمت فشار بالای چیلر پمپ می کند. ژنراتور عملی مشابه دیسچارج کمپرسور را انجام می دهد و بخار مبرد را به ادامه سیستم تحویل می دهد بخار مبرد ژنراتور را ترک و وارد کندانسور می شود جایی که گرما به آب برج خنک کننده منتقل می شود و نتیجه آن کندانس شدن مبرد از بخار به حالت مایع است. این مایع مبرد سپس به سمت اواپراتور حرکت می کند تا سیکل را دوباره تکرار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس - بخش فروش