کنترل شیر بخار در چیلر جذبی

کنترل شیر بخار در چیلر جذبی Steam Valve Control 
مدار فرمان چیلر جذبی
اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۸
کریستال لیتیوم بروماید چیلر
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸

کنترل شیر بخار در چیلر جذبی

چیلر جذبی خورشیدی

کنترل شیر بخار در چیلر جذبی Steam Valve Control 

برای یک چیلر جذبی بار سرمایی بوسیله میزان مبرد بازگشتی به اواپراتور تعیین می گردد و میزان جداسازی آب از لیتیوم بروماید و چرخش آن در سیکل جذبی وابسته به میزان باز شدن شیر موتوری بخار است بنابراین شیر بایستی بر اساس میزان بار سرمایی کنترل شود . کنترل میزان جریان بخار در ژنراتور چیلر جذبی وابسته است به موارد زیر :

  • سطح سولوشن در ابزوربر.
  • دمای سولوشن. بالا رفتن دمای سولوشن به میزان بحرانی می تواند از نشانه های کریستال شدن باشد.
  • پایین آمدن دمای آب چیلر. پایین آمدن دمای آب چیلر به میزان بحرانی یکی از نشانه های مهم کریستال شدن محلول لیتیوم بروماید است.

برای باز شدن شیر موتوری بخار، شروط اولیه زیر بایستی رعایت شود :

  • پمپ سولوشن بایستی روشن شود.
  • سطح محلول سولوشن در ابزوربر بایستی به ین اولیه کنترل سطح رسیده باشد.

نمونه ای از کنترل باز شدن شیر موتوری تغذیه ژنراتور بر اساس دمای آب چیلر را می توانید در شکل زیر ببینید :

کنترل شیر بخار در چیلر جذبی

 

نمونه ای از کنترل باز شدن شیر موتوری تغذیه ژنراتور بر اساس دمای آب چیلر را می توانید در شکل زیر ببینید :

کنترل شیر بخار در چیلر جذبی Steam Valve Control 

زمانی که شیر بخار فرمان را از سیستم کنترل دریافت می کند، شیر از حالت کاملا بسته به حالت کاملا باز تغییر حالت می دهد که این امر بوسیله اکچویتور (actuator) شیر موتوری انجام می شود. اولین مرحله باز شدن شیر %۵ تا % ۳۰است، دومین از % ۳۰ تا % ۶۰ و سومین از % ۶۰ تا & ۸۰ است و مرحله چهارم از % ۸۰ تا % ۱۰۰باز شدن شیر می باشد. برای بستن شیر یک دستورالعمل ویژه وجود دارد. زمانی که دمای آب چیلر پایین
بیاید، شیر شروع به بستن می کند و یک مرحله نسبت به باز کردن مطابق شکل شیر بسته می شود.

کنترل دمای آب برج خنک کننده Cooling-Water Supply Control

کنترل دمای آب برج خنک کننده بسیار مهم می باشد زیرا با پایین آمدن دمای آب برج خطر کریستال رفتن چیلر افزایش می یابد و با افزایش آن، راندمان کاهش پیدا می کند. جهت کنترل دمای آب برج از دو روش استفاده می کنند. روش اول کنترل فن برج خنک کننده از طریق ترموستات چند مرحله ایست و یا از طریق کنترل فرکانس و اینورتور دور فن را کنترل کرد. در بعضی موارد بنا به نیاز، از شیر موتوری بای پس آب برج خنک کننده نیز استفاده می شود.

فیلتراسیون لیتیوم بروماید چیلر جذبی

در صورت جمع شدن اکسیدهای فلزی در چیلر جذبی به مرور زمان گرفتگی در بعضی از قسمت ها (برای مثال :مبدل حرارتی و یا اریفیس ها) اتفاق می افتد. جهت جلوگیری از این امر بایستی محلول لیتیوم بروماید را فیلتر کرد که با استفاده از تجهیزات مخصوص این امر امکانپذیر است. خوردگی بالای محلول لیتیوم بروماید باعث واکنش با فلز آهن می شود که برای جلوگیری از این امر از اینهبیتورها استفاده می شود. خوردگی خیلی زود و از زمان راه اندازی چیلر اتفاق می افتد. بنابراین بایستی یک بازدارنده از خوردگی به محلول اولیه اضافه گردد (inhibitor) تا از بروز خوردگی جلوگیری کند. در غیاب اینهبیتور، خوردگی باعث تولید گاز هیدروژن می گردد. این گاز در صورت پرچ (تخلیه) نشدن از چیلر، باعث کاهش راندمان چیلر می شود. در کل اینهبیتور باعث تشکیل لایه اکسید مغناطیسی آهن می شود که این لایه اکسید باعث به حداقل رساندن میزان خوردگی دستگاه می گردد. با تزریق درست محلول می توان این لایه را در زمان ابتدایی و شروع به کار دستگاه تشکیل داد. در تست انواع اینهبیتورها، سوالی پیش می آید که میزان انحلال اینهبیتور در محلول لیتیوم بروماید با افزایش دما چگونه تغییر می کند. مقدار دقیق انحلال پذیری اینهبیتورها در لیتیوم بروماید مشخص نیست اما می دانیم این مقدار وابسته به دما و آلکالیتی است.

فیلتراسیون لیتیوم بروماید چیلر جذبی

تشکیل لایه آهنربایی اکسیده شده توسط اینهبیتور برای محافظت در برابر خوردگی با تمام کارهای محافظتی خوردگی امری است اجتناب ناپذیر که در طول کارکرد چیلر جذبی باعث کاهش راندمان چیلر جذبی می شود و جمع شدن این اکسیدها در بعضی از قسمت های چیلر باعث کاهش راندمان چیلر می شوند. گروه مهندسی مهراسپند با بهره گیری از پرسنل کارآزموده و با تجربه و امکانات روز دنیا اقدام به فیلتراسیون چیلرهای جذبی می نماید.

روشهای برطرف نمودن کریستال لیتیوم بروماید

تشخیص نوع کریستال لیتیوم بروماید اولین قدم در برطرف نمودن پدیده کریستال لیتیوم بروماید می باشد در غیر اینصورت ممکن است حرکت نابجای ما موجب بدتر شدن اوضاع گردد . پس مطالعه دقیق مطالب زیر در عمل نسبت به رفع مشکل ، کمک شایانی خواهد نمود.

کریستال نوع اول :

اولین نوع کریستال که در اینجا به شرح ان می پردازیم در اثر ورود بیش از اندازه انرژی حرارتی در قسمت ژنراتور ( در مدل های تک اثره و دو اثره) که عامل اصلی آن روشن ماندن شعله مشعل در مدلهای شعله مستقیم و تجمع بیش از حد آب در اواپراتور و نتیجتا خشک شدن محلول در ژنراتور می باشد. این نوع کریستال بدترین حالت کریستال بوده و در بعضی مواقع خطرناک و زمانبر است . در این نوع کریستال بلوری شدن یا سنگ شدن محلول در اثر حرارت بیش از اندازه در قسمت ژنراتور و قسمت انتهایی ژنراتور اتفاق می افتد. در این نوع کریستال چیلر به شدت سرریز می کند و سیکل از کار می افتد.

روش برطرف نمودن کریستال خط ژنراتور :

در این حالت اولین موضوع مهمی که باید رعایت کنید حفظ خونسردی می باشد . متاسفانه در این رابطه بنده شخصا تعدادی از همکاران با تجربه و استاد کار را دیدم که با شنیدن کلمه کریستال چنان جنجالی براه می اندازند که اطرافیان را دچار استرس و نگرانی می کنند و نه تنها وضعیت را بدتر می کنند به وخامت آن نیز کمک می کنند بدون اینکه متوجه حرکات اشتباهشان در آن لحظه بحرانی بشوند. پس بهترین حالت و بهترین کارایی زمانی حاصل می شود که خونسردی خودتون را حفظ کنید . همیشه این را  متصور باشید که بد تر از بد اتفاق نخواهد افتاد. پس با خونسردی بهترین
تصمیم را بگیرید (حفظ خونسردی بدین معنا نیست که موضوع را کم اهمیت جلوه بدهید) به همین خاطر با کمال خونسردی بهترین تصمیم را بگیرید و موارد پیشنهادی بنده را مو به مو اجرا کنید انشاالله مشکل رفع خواهد شد. در ادامه گفتیم که وضعیتی که با آن روبرو هستید کریستال نوع خشک اتفاق افتاده یعنی تبخیر ماده مبرد که آب است در
ژنراتور کاملا از محلول جدا شده و محصول بشکل ماسه در آمده و آب به مقدار زیاد در رفرجرنت تانک جمع شده است البته در بعضی از قسمتهای مذکور بشکل بلور شده است. برای حل کردن نمک معمولی یا سنگ نمک بهترین روش آب است و پس اولین کاری که می کنیم تزریق آب از قسمت مکش پمپ و از قسمتهایی است که اطمینان داشته باشیم آب می تواند وارد قسمت محلول غلیظ در دستگاه بشود شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چه مقدار آب به دستگاه تزریق کنیم اولین کار انتقال آب جمع شده در رفرجرنت تانک به محلول سولوشن در قسمت ابزربراست. در این وضعیت از ۱۰۰ لیتر حداقل و ۲۰۰۰ لیتر حداکثر آب مقطر حتما توجه داشته باشید آب مقطر تزریق کنید تا سیستم به رسوب آلوده نشود. پس طبق روال همیشگی در صورت امکان سنسورها را از غلافها خارج کنید ترمومترهای شیشه ای را از غلاف خارج کنید و فلوسویچها را یکسره کنید در این حالت پمپهای چیلر و کولینگ را خاموش کنید و یک عدد مانومتر فشار با رنج ۰تا ۵ بار در قسمت خروجی پمپ سولوشن نصب کنید فشار پمپ سولوشن در این حالت در بیشتر چیلرها از ۱۰۰ لیتر آب شروع میکنیم حدود ۱ تا ۱/۵ بارمی باشد و (هدف از فشار سنجی پمپ محلول به این منظور است که پمپ بدون محلول کار نکند این امر باعث خشک شدن یاتاقان پمپ شده و در مدت کوتاه موجب سوختن آن می شود و خسارت مالی سنگینی وارد می کند ) سپس یک تکه پارچه برروی پمپ سولوشن قرار دهید و مقدار کمی آب سرد بصورت دایمی روی پمپ بریزید. این بخاطر جلوگیری از داغ شدن پمپ محلول می باشد . توجه کنید که آب را طوری بریزید که با ترمیتال برق موتور تماس پیدا نکند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.