سیستم مبرد از نوع کمپروسور ضربه ای

برآورد تقریبی ظرفیت چیلرهای تجاری
برآورد تقریبی ظرفیت چیلرهای تجاری
اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۹
مقایسه فنی چیلرهای جذبی
مقایسه فنی چیلرهای جذبی
خرداد ۶, ۱۳۹۹

سیستم مبرد از نوع کمپروسور ضربه ای

سیستم مبرد از نوع کمپروسور ضربه ای

سیستم مبرد از نوع کمپروسور ضربه ای

دستگاه مبرد ضربه ای متداول ترین وسیله برای تولید برودت در ظرفیت های پایین در ایران میباشد  به طور معمول ظرفیت های این دستگاه حداکثر حدود 100 تن برودتی می باشد و در ظرفیت های بالا به طور معمول از دستگاه مبرد جذبی و یا سانتریفوژ استفاده می شود .قسمت های اصلی این دستگاه  عبارتند از کمپرسور. کندانسور. اواپراتور  و گاز فریون که در یک مدار بسته و به عنوان گاز مبرد در دستگاه در جریان است. کمپرسور که با موتور برقی کار می کند گاز مبرد را از اواپراتورگرفته و آن را متراکم کرده و فشار درجه حرارت آن بالا  می رود گاز متراکم شده به داخل کندانسور هدایت می شودو در کندانسور حرارت خود را از دست داده و تبدیل به مایع می گردد.

مایع با فشار بالا پس از عبور از شیر فشار شکن به داخل اواپراتور راه پیدا می کند و در این محل حرارت را از محیط اطراف گرفته دوباره به بخار تبدیل  می شود و داخل کمپرسور می گیرد .بنابران در یک سیکل گاز در کندانسور حرارت به محیط اطراف دهد و در اواپراتور حرارت از محیط اطراف می گردد. دستگاه دیگری که به این دستگاه  مبرد کار می کند  برج خنک کن و یا کندانسور هوایی می باشد. همان طور که گفته شده گاز مبرد در کندانسور حرارت خود را از دست می دهد. خنک شده و تبدیل به مایع می گردد . این حرارت به وسیله برج خنک کن (در مبردهای آبی) و یا به وسیله هوای مجاور(در مبردهای هوایی)گرفته می شود و در حقیقت کار برج خنک کن خنک کردن کندانسور مبرد می باشد .در اواپراتور مایع مبرد با گرفتن حرارت در محیط  تبدیل  به گاز می گردد. بنابراین حرارت را از آب ورودی به این دستگاه گرفته و خنک می کند در حقیقت کار اواپراتور تولید برودت یعنی تهیه آب سرد مورد نیاز برای کویل های هوا رسان ها و یا فن کویل ها می باشد .این آب سرد تهیه  شده مبرد بعد از عبور از کویل های سرد هوا رسان ها و فن کویل دوباره گرم شده و وارد مبرد می گردد.

همانطور که گفته شد کمپرسور این دستگاه به وسیله موتور برقی گردانده می شود . مصرف برق آن نسبت به سیستم مبرد جذبی بالا می باشد ، از نظر راهبری و نگهداری نسبت به دیگر دستگاه های برودتی و کلاً  از نظر تکنولوژی و کارکرد آن سیستمی آشنا و شناخته شده در ایران می باشد .

سیستم مبرد از نوع کمپروسور ضربه ای

سیستم مبرد از نوع کمپرسوراسکرو

عملکرد چیلر های با کمپروسور اسکرو همانند چیلر های تراکمی از نوع ضربه ای بوده و تنها تفاوت آنها در نوع کمپروسور بوده و در ضمن بازده بالایی نسبت به آنها را دارند.با توجه به پر کاربرد بودن این چیلر و عمکلرد مناسب این نوع پیلر ها یکی از گزینه های مطرح جهت تامین سرمایش پروژه خواهد بود.

سیستم مبرد از نوع سانتریفوژ

سیستم مبرد از نوع سانتریفوژ دارای کارکردی مشابه به سیستم مبرد از نوع ضربه ای می باشد با این تفاوت که سیال مبرد در این سیستم به وسیله کمپرسور سانتریفوژ ( بجای کمپرسور ضربه ای ) و با دور زیاد در حدود 10000 دور در دقیقه متراکم می گردد . این دستگاه معمولاً  در ظرفیت های بالا و تا حدود 4500 تن برودتی تولید می شود و عموماً  در پروژه های بزرگ کاربرد دارند . این دستگاه در ایران تولید نمی شود و مصرف برق آن نیز مشابه دستگاه کمپرسور ضربه ای بالا است راهبری و نگهداری این دستگاه در مقایسه با سطح تکنولوژیکی در ایران مشکل می باشد ، چون کمپرسور سانتریفوژ با دور بالا در حدود 10000 دور در دقیقه کار می کند ، بنابراین فرسایش یاتاقان های آن زیاد بوده و به طور مداوم باید مراقبت شود . عمر این دستگاه نسبت به دستگاه مبرد جذبی کمتر است . دستگاه با مبرد مخصوص( فریون نمره 11 ) کار می کند که در ایران نسبتاً  کم می باشد . این دستگاه در ایران تولید نمی شود و تولید خارجی آن نیز در انحصار چند کمپانی محدود می باشد . این دستگاه در ایران تعداد محدودی نصب شده است و هنوز تجربه خوبی برای نگهداری و راهبری ندارد . بنابراین از انتخاب این دستگاه از لحاظ سرمایه گذاری اولیه ، مصرف برق سالیانه مخارج و مشکلات زمان بهره برداری صرف نظر می گردد .

سیستم مبرد از نوع کمپروسور ضربه ای

سیستم مبرد جذبی

دستگاه مبرد جذبی با استفاده از انرژی گرمایی بخار یا آب گرم و یا شعله مستقیم تولید برودت می کند. قطعات متحرک در این نوع چیلر ناچیز بوده و فقط به چند عدد پمپ محدود می گردد. ظرفیت برودتی آن از کمپرسور ضربه ای بالاتر و از مبرد سانتریفوژ پایین تر است و حداکثر ظرفیت آن در حدود 1500 تن سرمایی است . در این دستگاه از آب به عنوان سیال مبرد و از یک محلول نمک مانند لیتیوم بروماید به عنوان جاذب آب استفاده  می شود . قسمت های اصلی این دستگاه عبارتند از قسمت اواپراتور که تولید برودت می کند ( آب روی لوله ها پاشیده می شود و با بخار شدن آن حرارت را از محیط می گیرد ، بخار حاصل شده توسط جذب می شود. قسمت در این قسمت بخار بدست آمده از اواپراتور توسط لیتیوم بروماید جذب شده و رقیق می گردد و سپس به وسیله پمپ به قسمت در این قسمت لیتیوم بروماید رقیق شده توسط سیال گرم یا شعله آتش حرارت داده می شود و بخار آب (مبرد) از آن جدا و به کندانسور می رود.

قسمت کندانسور در این قسمت گاز مبرد توسط آب برج خنک کننده تبدیل به گاز مایع می شود و سیکل دوباره تکرار می شود .

تفاوت اصلی دستگاه های مبرد فوق در نوع انرژی مصرفی انها در ژنراتور می باشد به طوری که در نوع دستگاه مبرد شعله مستقیم از انرژی گاز طبیعی یا سوخت های فسیلی استفاده می شود و در نوع دستگاه مبرد آبگرم  از انرژی آب گرم یا آب داغ و در چیلر  یک مرحله ای از بخار فشار پایین و در نوع دو مرحله ای از بخار با فشار بالا استفاده می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.