صرفه جویی در مصرف انرژی (بخش 2)

صرفه جویی در مصرف انرژی
صرفه جویی در مصرف انرژی (بخش 1)
خرداد ۳۰, ۱۳۹۹
مقایسه فنی چیلرهای جذبی
مبانی و طرز كار چيلرهای جذبی
شهریور ۲۶, ۱۳۹۹

صرفه جویی در مصرف انرژی (بخش 2)

صرفه جویی در مصرف انرژی

صرفه جویی در مصرف انرژی (بخش 2)

امکانات کاهش مصرف انرژی در سیستم آبگرم مصرفی

کاهش دمای آب گرم مصرفی گردش کننده

در ساختمانهایی که جهت جلوگیری از راکد ماندن و سرد شدن آبگرم ، از سیستم لوله کشی برگشت آبگرم مصرفی استفاده می شود ، می توان جهت صرفه جویی در مصرف انرژی ، دمای آبگرم مصرفی را از میزان استاندارد 60 ( درجه سانتیگراد ) به 45 ( درجه سانتیگراد ) کاهش داد. این امر موجب تقلیل تلفات حرارتی از لوله های حامل آبگرم مصرفی خواهد شد. دمای 45 در جه سانتیگراد برای بسیاری از مصارف آبگرم از قبیل دستشویی و حمام متناسب است.

استفاده از آبگرمکن های کوچک در محل مصرف

چنانچه سیستم مرکزی تهیه آبگرم مصرفی ساختمان مستلزم لوله کشی طولانی وسیع رفت و برگشت برای گردش آبگرم مصرفی باشد، ممکن است استفاده از آبگرمکن های کوچک و خوب عایقکاری شده در محل مصرف ، بیشتر مقرون بصرفه باشد. همچنین برای مصارفی مثل ظرفشویی ، لباسشویی و نظایر آنها ، می توان با استفاده از آبگرمکن های کوچک محلی دمای آبگرم سیستم گردشی را از 45 درجه سانتیگراد به 60 درجه سانتیگراد افزایش داد.

عایقکاری مناسب

سالهاست که نوع و میزان عایق مورد استفاده در منابع کویلی و سیستم لوله کشی آبگرم مصرفی به اندازه کافی مورد توجه قرار نمی گیرد. به عنوان مثال در مورد نگهداری عایق لوله ها بسیار ضعیف عمل می شود. چرا باید برای یک مخزن حاوی آب با دمای بالا به عنوان آبگرمکن یا منبع ذخیره آبگرم ، فقط 2 یا 3 اینچ عایق بکار رود. ، مطمئناً عایقی بضخامت 5 یا 6 اینچ با قابلیت هدایت حرارت  یا بیشتر، مطلوبتر خواهد بود.

صرفه جویی در مصرف انرژی

استفاده از منبع ذخیره آبگرم کوچک

در طراحی سیستم های تهیه آبگرم مصرفی گردش کننده ، گاهی طراحان باید در شرایط مساوی بین یک آبگرمکن کوچک با منبع ذخیره بزرگ و یک آبگرمکن بزرگ پنج کویلی با ظرفیت حرارتی زیاد و با منبع ذخیره آبگرمکن دست به گزینش منطقی بزنند.

آنچه در اینجا قویاً توصیه می شود مورد دوم است یعنی استفاده از یک منبع کویلی یا منبع ذخیره آبگرم برای توجیه این امر دلایل زیادی را می توان بر شمرد ، از جمله کمتر بودن هزینه تلفات حرارتی از منبع و لوله های رابط کمتر بوده و در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد.

استفاده از محدود کننده جریان آبگرم

در وسایل بهداشتی از قبیل دوش حمام همواره می توان از وسایل محدود کننده جریان استفاده نمود. بسیاری از سردوشهای فانتزی گرانقیمت با همین فشار معمولی آب شهر 4 تا آب را به بیرون پرتاب می کنند که این اصراف است. در حالیکه سردوش های خوبی در دسترس می باشند که میزان آب پرتابی آنها 5/1 تا 2 می باشد که کاملاً کافی است و با استفاده از آنهــا می توان در مصرف آبگرم و آبسرد به میزان زیادی صرفه جویی نمود. با نصب یک محدود کننده ساده جریان درست قبل از دوش ، می توان تضمین نمود که شدت جریان آب دوش از 5/1 تا 2 تجاوز ننماید.

روش های بازیابی حرارت تلف شده

برای بازیافت حرارت تلف شده در سیستم ها و فرآیندهای مکانیکی و الکتریکی ساختمان ، تعداد روش های جدید زیاد نیست. در سالهای گذشته تکنیک های بازیابی حرارت تلف شده شناخته شده بودند ولی انگیزه کافی برای استفاده از آنها وجود نداشت اکنون این انگیزه وجود دارد و نتایج آن را باید در آینده شاهد بود. به عنوان مثال دولت فدرال ایالات متحده برای کسانی که وسایل بازیافت حرارت تلف شده را خریداری کرده و عملاً مورد استفاده قرار دهند. تخفیف مالیاتی قائل می شود. بعلاوه محدودیت ذخایر انرژی و گرانی روز افزون آن خود انگیزه ای قوی برای جدی شمردن موضوع است. اینک به ذکر چند وسیله بازیابی حرارت تلف شده می پردازیم :

صرفه جویی در مصرف انرژی

لوله های حرارتی

کاملاً بسته و آب بندی شده است. جدار داخلی لوله هادارای آستری از یک نوع ماده نفوذ پذیری می باشد که حاوی مقدار معینی از یک مایع فرار است. مجموعه این لوله ها ، ممکن است برای انتقال گرمای محسوس از یک جریان گاز نسبتاً داغ ( مثل هوا ) به یک جریان دیگر از گازی با دمای کمتر ، مورد استفاده قرار گیرد. این لوله ها همچنین می توانند برای تبادل حرارت بین سیالات مختلف بکار روند، یعنی مایع به گاز ، گاز به مایع و مایع به مایع.

آستر داخل لوله های حرارتی را می توان از مواد مختلفی انتخاب نمود ، از سرامیکهای نفـــــود پذیر گرفته تا فیتیله های نوع لیفه ای و توری سیمی و حتی ممکن است در بعضی موارد آستر بکلی حذف شود.

ظرفیت تبادل گرمایی لوله های حرارتی تا حدود زیادی بستگی به خاصیت نفوذ پذیری و جذب رطوبت فتیله در اثر خاصیت موئینگی و نفوذپذیری آن دارد. سرعت جریان مایع در داخل لوله و حرارتی بستگی زیادی به چگونگی استقرار آن دارد. قرار گرفتن لوله در وضعیت عمودی بطوریکه نیمه تبخیر آن در پائین قرار گیرد، بلحاظ اینکه وزن مایع نیز به جریان یافتن آن در طول فتیله کمک می کند، حداکثر ظرفیت حرارتی را نتیجه می دهد.

در عمل ، سیال واسطه با دمای بالا که حاصل حرارت تلف شده در فرآیندی دیگر است. در تماس با نیمه تبخیر لوله از روی آن عبور می کند. مایع در این نیمه از لوله در اثر حرارت تبخیر شده و بخار حاصله با گذر از مرکز لوله به نیمه تقطیر می رسد. در این قسمت بدلیل دمای نسبتاً پائین لوله و سیال محیط بر آن ، بخار بر روی جدار داخلی و لوله و فتیله آن تقطیر شده مایع حاصله به سوی نیمه تبخیر لوله جریان می یابد.

سیال درون لوله حرارتی می تواند هر سیال غیر خورنده با رابطه فشار دبی معقول باشد. بسیاری از سیالات از جمله آب با موقعیت مورد استفاده قرار گرفته اند ولی هیدروکربنهای هالوژنه ( فلوئور و کربن ها ) بیشترین مصرف را داشته اند. با پره دار کردن سطح خارجی لوله ها می توان ظرفیت تبادل حرارتی آنها را افزایش داد.

لوله حرارتی فقط قادر است حرارت محسوس را از یک گاز به گاز دیگر منتقل نماید. در بعضی از ساختمانها مسئله مهم این است که رطوبت نسبی در سطح بالایی نگه داشته شود و این امر وقتی متحقق می شود که هم حرارت محسوس و هم حرارت نهان از هوای خروجی از ساختمان به هوای تازه ورودی برای تهویه ، انتقال یابد. لذا در چنین مواردی این لوله ها مبدل حرارتی مطلوبی نیستند و باید از سایر مبدلهای حرارتی که قادر به انتقال هر دو نوع حرارت محسوس و نهان باشند استفاده نمود. که در ذیل به آنها اشاره شد. لوله های حرارتی نیازی به تعمیر و نگهداری نداشته و تا 75 درصد گرمای تلف شده را می توانند بازیابی کنند.

  • چرخ حرارتی
  • کویل های دور تا دور
  • مبدلهای حرارتی صفحه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.