کریستالیزاسیون در چیلر جذبی

چیلر جذبی جهان تهویه
لیتیوم بروماید و خواص فیزیکی آن
شهریور ۲, ۱۳۹۸
چیلرهای آب گرم ضد کریستال
چیلرهای آب گرم ضد کریستال
شهریور ۹, ۱۳۹۸

کریستالیزاسیون در چیلر جذبی

کریستالیزاسیون در چیلر جذبی

کریستالیزاسیون در چیلر جذبی

کریستالیزاسیون در چیلر جذبی یا یخ بستن و متبلور شدن جاذب را کریستالیزاسیون گویند محلول لیتیوم بروماید در غلظت معمولی به صورت مایع است، ولی چنانچه تغلیظ اولیه بیش از حد ادامه یابد حجم بلورهای ریزی که در آن تشکیل می شوند، بزرگتـر شده و ممکن است باعث مسدود شدن کـــــامل مسیر عبور محلول شود . به این پدیده کریستالیزه شدن گویند.وگرچه این عمل به دستگاه صدمه نمی زند، اما جریان محلول را مسدود می کند .

دلایل ایجاد کریستالیزاسیون :

 1.  تخلیه نادرست ، هوا و روغن که تقطیرنمی شوند یا ضعیف بودن پمپ تخــلیه در خلاء کردن آنها .
 2.  نوسانات زیاد درجه آب سرد .
 3.  شیر محلول اتوماتیک به طور ناصحیح میزان شده باشد.
 4. رقیق شدن نادرست محلول لیتیم بروماید.

کریستاله شدن سیستم به طریق زیر مشخص می شود :

 1.  درجه حرارت آب سرد خروجی شروع به افزایش می کند.
 2. سطح محلول در شیشه آب نما در ابزوربر کاهش می یابد.
 3. ورودی پمپ محلول خالی می ماند و ایجاد سر و صدا می کند.

برای برطرف کردن کریستال ها به شرح زیر عمل کنید :

 1.  سنسور کنترل کننده آب سرد و کنترل کننده درجه حرارت پایین (کم) مایع مبـرد را از غلاف خارج کنید.( برای جلوگیری از صدمه دیدن )
 2. تمام ترمومترها و ترموستات ها که درجه بندی آنها کمتر از 210 درجه فارنهــایت است ، خارج کنید.
 3. پمپ آب کندانسور و بادبزن برج را خاموش کنید .
 4. پمپ آب سرد و پمپ محلول مایع مبرد در حال کار باشند .
 5. شیر مایع را از طریق کلید باز کنید .

 

این شیر به مایع مبرد اجازه می دهد محلول را رقیق کند . وقتی مکش پمپ مـــــایع مبرد خالی شد، کلید را در وضعیت اتوماتیک قرار دهید و اگر حالت کریستــاله شدید بود مرحله فوق تکرار شود.

در حالت های شدید یخ بستن، باید مبدل حرارتی یا محلول غلیظ یا هر دو گرم شوند حرارت خارجی که در این حالت داده می شود،ممکن است از یک منبع بخار خارجی و یا یک مشعل تامین شود. در مواقعی که حرارت دادن بوسیله شعله انجام می گیرد، باید دقت شود که هیچ قسمتی بیش ازحد داغ نشود.آنچه مسلم است این است که قسمت هایی از خط مبرد، کریستاله می شود.( خط محلول از ژنراتور به مبدل و خط محلول از مبدل به ادکتور )

محلول داغ بین ابزوربر و ژنراتور جریــان می یابد و از ژنراتور به ابزوربر ، از لوله های ضد کریستالیزاسیون برمی گردد،برای تسریع ازبین بردن کریستال ها بهتر است پمپ محلول به طریق زیر بکار گرفته شود :

 1.  وقتی محلول داغ از ژنراتور به ابزوربر بر می گردد ، پمپ محلول را نگهدارید تا این محلول داغ بتواند در شکستن کریستال ها کمک کند.
 2. بعد از اینکه محلول به داخل مبدل حرارتی رفت ، پمپ محلول را بکار اندازید .
 3. اعمال فوق را چندین بار تکرار کنید .

هنگامی که حرارت محلول به 150 درجه فارنهایت رسید ، پمپ و بادرســــان های برج را دوباره راه بیندازید . سنسور کنترل و تمام ترموستات ها و ترمومترها را در جای خود قرار دهید و تصحیح های لازم را انجام دهید تا از کریستــــــاله شدن مجدد جلوگیری شود.

چیلرهای آب گرم ضد کریستال

چیلرهای آب گرم ضدکریستال وسیله ای مناسب جهت استفاده درساختمانهای اداری و مسکونی با زیربنای متوسط اند ، که مایل به داشتن دستگاهی با راهبری ساده و بدون دردسر هستند ، برخی مزایای این چیلرها بطور خلاصه عبارتند از:

عدم بروز مشکل کریستالیزاسیون: کریستالیزاسیون یکی از معضلات اصلی سایر انواع چیلرهای جذبی میباشد لیکن در چیلرهای آب گرم ضد کریستال بدلیل تمهیدات انجام شده، این مشکل اصولا وجود ندارد ، این مسئله از اهمیت بالائی برخوردار است زیرا در یک ساختمان مسکونی یا اداری با زیربنای متوسط تیم نگهداری تاسیسات ساختمان معمولا از توانائی فنی و علمی کافی برای غلبه برمشکلات ناشی از بروز پدیده کریستالیزاسیون برخوردار نبوده و لذا استفاده ازسایر انواع چیلر جذبی میتواند باعث اختلال پی درپی در سرمایش ساختمان در اثر مسائلی مانند تغییرات دمای هوا ، قطع و وصل برق ، تغییر بار ساختمان و عوامل دیگر شده و هزینه های گزافی را نیز به ساکنان تحمیل نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.