چیلرهای آب گرم ضد کریستال

کریستالیزاسیون در چیلر جذبی
کریستالیزاسیون در چیلر جذبی
شهریور ۵, ۱۳۹۸
چیلر جذبی سیلیکاژل - آب
چیلر جذبی سیلیکاژل – آب
شهریور ۱۱, ۱۳۹۸

چیلرهای آب گرم ضد کریستال

چیلرهای آب گرم ضد کریستال

چیلرهای آب گرم ضد کریستال

 • چیلرهای بخار تک اثره Single Effect 2
 • چیلرهای بخار دو اثره Double Effect 3
 • چیلرهای شعله مستقیم Direct Fired 4
 • سیستم کنترل و حفاظت چیلر جذبی توسط یک تابلوی مرکزی کلیه قسمت های چیلر تحت کنترل وحفاظت قرار می گیرد

در ادامه مقاله چیلرهای آب گرم ضد کریستال ، کنترل حداقل درجه حرارت اواپراتور low temperature cuout switch این ترموستات اگر درجه اواپراتور از مقدار تنظیم شده کمتر شود چیلر را خاموش می کند reset ان اتوماتیک است .

فلو سوئیچ اب سرد chilled water flow switch اگر جریان گردش اب سرد از برج خنک کن ( خرابی پمپ یا نظیر ان ) به چیلر قطع می شود یا خیلی کم شود چیلر را خاموش میکند reset ان اتوماتیک است .

فلو سوئیچ برج خنک کننده cooling tower flow switch

اگر جریان گردش اب از برج خنک کن (خرابی پمپ یا نظیر ان) به چیلر قطع شود یا خیلی کم شود چیلر را خاموش میکند reset ان اتوماتیک است . کنترل حداقل درجه حرارت در برج خنک کن concentration limiters این کلید اگر چه درجه حرارت اب ازبرج خنک کننده به چیلر کمتر از مقدار تنظیم شده باشد سیستم را قطع می کند زیرا کم بودن درجه حرارت اب برج خنک کننده کریستال شدن ماده جاذب می شود .

کنترل حداکثر فشار ودرجه حرارت در ژنراتور

 • این کلید اگر درجه حرارت وفشار در ژنراتور از حد تنظیم شده بالاتر برود چیلر را قطع می کند reset این قسمت بطور دستی می باشد .
 • آلارم بعضی یا تمام کلیدها ی فوق الذکر دارای الارم هستند که به صدا در می آیند .
 • شیر اطمینان فشاری rupture disk در بعضی از چیلر ها در ژنراتور نصب می شود تا ان را در مقابل ازدیاد فشار حفاظت کند .
 1.  استفاده از بخار با فشار پائین: این چیلرها برای کار با فشار بخار atmg 1 طراحی و ساخته میشوند.
 2. راندمان مناسب : چیلرهای بخار Single Effect دارای COP واقعی بالا 0.7 هستند که برای این نوع چیلرها بسیار مناسب و قابل قبول است.
 3. سیستم Purge :  با راندمان بالا سیستم Purge این چیلر ها از نوع Ejector با راندمان بالا بوده که نوع مرسوم در تمامی چیلرهای جذبی روز دنیا میباشد.
 4. نصب شیر کنترل روی کندانس : طراحی خاص این چیلرها باعث شده تا بتوان شیر کنترل را بجای بخار ورودی روی کندانس خروجی تعبیه نمود که این امر باعث کوچک شدن شیر کنترل و حذف تله بخار از سیستم میگردد .
 5. سیستم کنترل PLC :  سیستم کنترل این چیلرها از نوع PLC و با قابلیت های بالا میباشد.
 6. امکان نصب تجهیزات جنبی : سه نوع سیستم جنبی برای راهبری و نگهداری ساده تر این نوع چیلرها بصورت Optional بر روی آنها قابل نصب میباشد.

 

 1.  سیستم های جنبی قابل نصب به صورت .Optional 1 :  سیستم هوشمند جهت رفع کریستال اتوماتیک : چیلرهای جذبی Single Effect بصورت استاندارد مجهز به لوله (J-tube) برای رفع کریستالهای خفیف هستند اما برای موارد جدی تر امکان تعبیه یک سیستم هوشمند پیشگیری و رفع کریستال روی چیلر وجود دارد ، این سیستم با ویژه بطور دائم وضعیت PLC استفاده از تعدادی سنسور و یک چیلر را تحت کنترل داشته و در صورت نزدیک شدن به مرحله کریستالیزاسیون و یا شروع کریستال ، بطور اتوماتیک تمهیدات لازم برای رفع آنرا به عمل آورده و پس از رفع کریستال مجدداً چیلر را به شرایط کارکرد معمولی برمیگرداند .
 2. سیستم جلوگیری از بروز پدیده کریستالیزاسیون در هنگام قطع برق : از آنجا که در هنگام کار چیلر جذبی محلول در نقاط مختلف چیلر در جریان است ، هنگام خاموش شدن چیلر عملیاتی موسوم به رقیق سازی باید انجام گیرد ، این کار بطور اتوماتیک توسط سیستم کنترل چیلرهای جذبی انجام می شود ولی چنانچه برق بصورت ناگهانی قطع شود بدلیل عدم انجام این عملیات ، محلول غلیظ کم کم سرد شده و کریستاله میگردد ، لذا هنگام استارت مجدد لازم است عملیات وقت گیر و احیانا پرهزینه رفع کریستال انجام گیرد . برای اجتناب از این مسئله میتوان سیستمی به نام : (PCL (Positive Concentration Limit را به صورت Optional روی چیلرنصب کرد ، این سیستم که در برخی از معتبرترین انواع چیلر جذبی در دنیا مورد استفاده قرار میگیرد میتواند در هنگام قطع برق ، عملیات رقیق سازی را با استفاده از مبرد اضافی ذخیره شده برای این منظور و بدون نیاز به برق انجام داده و از بروز پدیده کریستال جلوگیری نماید .
 3. سیستم Standby : کاهش بار در یک چیلر جذبی باعث کاهش خود به خودی غلظت محلول لیتیم بروماید میگردد ، از آنجا که چیلر یک سیستم کاملاً بسته است ، مبرد مورد نیاز برای این منظور از مخزن اواپراتور تامین میگردد . لذا معمولاً در بارهای کمتر از % 20 بار نامی مبرد موجود در این مخزن تمام شده و باعث بروز پدیده کاویتاسیون در پمپ میگردد که این پدیده میتواند پمپ مبرد را از بین ببرد . لذا بطورمعمول چیلرهای جذبی نباید از بارهای کمتر از % 15 الی % 20 بار نامی خود کار کنند ، بنابراین در فصل بهار و اوایل پائیز ویا حتی در شبهای تابستان ممکن است این پدیده اتفاق بیفتد ، دراین حال اپراتور باید چیلر را خاموش نماید ، لیکن بدلیل یکنواخت و خسته کننده بودن کار اپراتورها ، آنها معمولاً متوجه این مسئله نشده و این عمل را انجام نمی دهند و لذا بتدریج پمپ مبرد از بین خواهد رفت . برای جلوگیری از این پدیده ، امکان نصب یک سیستم مراقبت میکروپرسسوری روی چیلرهای جذبی وجود دارد که این سیستم میزان بار چیلر را کنترل نموده و هنگامی که این مقدار به کمتر از % 20 بار نامی برسد، چیلر را وارد حالت Standby کرده و با افزایش مجدد بار دوباره بطور اتوماتیک آنرا روشن مینماید ، بنابرا ین چیلر میتواند بدون هیچ اشکالی از صفر درصد الی صد در صد بار نامی کار کند. با تعبیه تجهیزات Optional بالا مقدار زیادی از بار مسئولیت اپراتور نگهدار چیلر کاسته شده و عملا نگهداری و راهبری دستگاه بسیار ساده تر میشود ، این مسئله با توجه به کمبود اپراتورهای متخصص در این زمینه میتواند بسیار مفید باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.