اجزای هواساز

قیمت هواساز
ساختار هواسازها
آبان ۷, ۱۳۹۸
شباهت چیلر جذبی و تراکمی
اساس کار چیلرهای تراکمی
آبان ۱۶, ۱۳۹۸

اجزای هواساز

اجزای هواساز

اجزای هواساز

اجزای دستگاه‌های هواساز عبارتند از:

 1. فیلتر: وظیفة فیلترها، گرفتن ذرّات معلّقِ هوا و ارائة یک هوای تمیز توسط دستگاه است. فیلترهای هوا همیشه در هنگام کاردستگاه، در حال گرفتنِ گرد و غبار برای ارائة هوایی تمیز در ساختمان‌ها هستند. فیلترها را همیشه در ابتدای دستگاه نصبمی‌کنند تا هر گونه آلودگی را در پایین‌دست جریان به خود جذب کنند. فیلترها را، بسته به میزان موردِانتظارِِ تصفیة هوا، درامتداد هم و به‌صورت پشت ‌سرهم، قرار می‌دهند تا ذرات معلّقِ هوا را به‌ترتیب از درشت به ریز تصفیه کنند.

انواع فیلترها عبارتند از: فیلترهای پانلی و فیلترهای کیسه‌ای. فیلترهای پانلی از نظر جایگزینی و نگه‌داری، ارزانتر از فیلترهای کیسه‌ای هستند.

 

فیلتر پانلی

فیلتر پانلی

فیلتر کیسه ای

فیلتر کیسه ای

برای ارزیابی عمر کارکرد یک فیلتر، افت فشار جریان عبوری از آن را اندازه‌گیری می‌کنند. این امر توسط یک فشارسنج یا یکسویچِ فشارِ متصل به سیستم کنترلی ساختمان صورت می‌گیرد. این سیستمِِ کنترلی، در هنگام لزومِِ تمیزکردن و یا تعویض فیلتر، به ما اخطار ( آلارم) می‌دهد. این بدان معنی است که فیلتر، کثیف شده است و هوا را از خود عبور نمی‌دهد. درصورتی‌که فیلتر گرفتگی داشته باشد، ازآن‌ جاکه فن به‌صورت مداوم در حال کار است و هوا را می‌راند، این هوای رانده‌شده به فیلتر فشار وارد می‌کند، و حتی ممکن است موجب افتادن فیلتر بشود، و درنتیجه، هوای آلوده به داخل کانال‌ها راه پیدا کند.

مجموعه ای از کویل های سرد یا گرم

مجموعه ای از کویل های سرد یا گرم

 1. کویل‌های سرد و گرم : هواسازها برای تهیه هوا و رطوبت مناسب، نیاز به تولید گرما و سرما دارند. این شرایط، با استفاده ازمبدل‌های حرارتی داخل هواسازها تامین می‌شوند. هوا را با عبور آن از روی کویل‌ها گرم یا سرد می‌کنند. مبدل‌ها از آب داغ یا بخار برای گرمایش، و از آب سرد برای سرمایش استفاده می‌کنند. جنس کویل‌ها معمولا از مس می باشد. در کویل‌های سرد،صفحاتی برای تخلیة میعانات وجود دارند. آب داغ کویل‌ها توسط بویلر، و آب سرد کویل‌ها توسط چیلر فراهم می‌شود.

سنسورهای دما، درجه‌حرارت کویل‌ها را نظارت و کنترل می‌کنند.

3.رطوبت‌ زن : در آب‌وهوای سرد، که در آن حرارتِ مداوم موجب خشکی هوا شده و ناراحت‌کننده است، در اغلب اوقات، کنترلرطوبت امری ضروری است.

رطوبت‌زن‌ها انواع مختلفی به‌شرح زیر دارند:

 1. تبخیری: در این نوع رطوبت‌زن‌، هوای خشک به مخزن آب دمیده شده و آب را تبخیر می‌کند. ازطریق اسپری‌کردن آببر روی بافل‌های هوا می‌توان میزان تبخیر آب را بیشتر کرد.
 2. بخارساز: در این نوع رطوبت‌زن‌، بخار یا آب داغِ بویلر مستقیما به هوا دمیده می‌شود و موجب افزایش رطوبت می‌شود.
 3. اسپری آب: در این نوع رطوبت‌زن‌، آب توسط نازل به قطرات ریز تبدیل می‌شود و در هوا انتشار مییابد.
 4. اولتراسونیک: در این نوع رطوبت‌زن‌، آب، در جریان عبور از دستگاه اولتراسونیک ( که کار آن ایجاد امواج با فرکانس ما فوق صوت است)،پودر و پراکنده شده و تشکیل غباری از آب می دهد.
 5. رطوبت زن رسانشی: در این نوع رطوبت‌ زن‌، الیاف خاصی را با آب تازه مرطوب می‌کنند و سپس جریان هوا را از روی آنعبور می‌دهند. این امر موجب افزایش سریع رطوبت می‌شود.
دمنده گریز از مرکز

دمنده گریز از مرکز

 1. دمنده: در هواسازها فن‌ها (دمنده‌ها) یی ‌وجود دارند که با الکتروموتورِ القایی به‌حرکت درآمده و هوا را جابه‌جا می‌کنند. اینفن‌ها ممکن است با دور ثابت یا متغیر گردش کنند تا حجم هوای متغیری را وارد سیستم کنند. سرعت جریان توسط پره‌هایورودی یا دمپر خروجی کنترل می‌شود. در واحدهای بزرگ، فن‌های چندتایی را معمولاًً در انتهای هواساز و در ابتدای کانال هوانصب می‌کنند تا هوا را به‌درون کانال بدَمََند.
 2. تجهیزات کنترلی : کنترل بخش‌های مختلف از جمله: سرعت جریان هوا، دمای هوا، رطوبت، و کیفیت هوا امری ضروریاست. سیستم کنترل‌کننده (کُنترُلِِر) ممکن است یک »ترموستات سادة خاموش/روشن« یا یک سیستم پیچیدة کنترل هوشمندساختمانی باشد.
 3. محفظة اختلاط : به‌منظور حفظ کیفیت هوای داخل ساختمان، هواسازها تا حدی اجازة ورود هوا از خارج ساختمان به داخلآن را می‌دهند. در آب‌وهوای معتدل، مخلوط‌کردنِ مقدار مناسبی از هوای خنکِ بیرون با هوای گرمِِ برگشتی می‌تواند دمای مطلوب را فراهم کند. درمحفظه اختلاط، دمپرهایی برای کنترل ورود هوای تازه و هوای برگشتی تعبیه شده است.
لرزه گیر

لرزه گیر

 1. لرزه گیر : وجود فن‌ها در هواسازها موجب ایجاد لرزه‌های شدیدی در آن می‌شود، و سروصدای ناشی از این لرزش، به داخل ساختمان منتقل می‌شود. برای جلوگیری از این امر، از لرزه گیر ها استفاده می شود .

قیمت هواساز

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.