چیلر تراکمی

طراحی اجزای فیلر چدنی
مبدل حرارتی
بهمن ۲۹, ۱۳۹۷
چیلر تراکمی
چیلر تراکمی
اسفند ۴, ۱۳۹۷

چیلر تراکمی

کاربردهای تهویه مطبوع در چیلر

چیلر تراکمی

 

انواع کمپرسورها :

 

1- کمپرسورهای سیلندر و پیستونی : کمپرسورهای پیستونی را با یک سیلندر تا 16 سیلندر می سازند.

چیلر تراکمی

2- کمپرسورهای سانتریفوژ :دراین کمپرسورها عمل تراکم توسط نیروی سانتریفوژ ایجاد شده و دارای پره هایی بوده که همانند پمپ های سانتریفوژ این نیرو را تامین می کند.

چیلرهای تراکمی

3- کمپرسورهای دوارعملکرد: کمپرسور دوّار مشابه با کمپرسور پیستونی است با این تفاوت که عمل تراکم در اثر حرکت دورانی روتور نسبت به اتاقک تراکم بابه گردش درآوردن مبرّد در سیستم فراهم می شود که این عمل توسط پره های مخصوصی انجام می گردد.

چیلرهای تراکمی

 

انواع کندانسور:

 

1- کندانسورهای هوایی : کندانسورهای هوایی عموما در واحد های تبرید کم ظرفیت به کار می روند و گاهی به روش وزش طبیعی و گاهی با دمش مکانیکی خنک می شوند.

 

چیلر های تراکمی

2- کندانسورهای آبی : کندانسورهای آبی در سیستمهای تجاری و بزرگ به کار می روند و در انواع دو لوله ای ، پوسته و لوله ، و پوسته و کویل ساخته می شوند . در صورت دسترسی به آب ارزان مناسب بهتر است از کندانسور آبی استفاده شود .

 

 

چیلرهای تراکمی چیلرهای تراکمی

 

 

3- کندانسورهای تبخیری : کندانسور تبخیری اساسا ترکیبی از برج خنک کن و کندانسور آبی می باشد. لوله های کندانسور در معرض تماس مستقیم با هوا و پودر آب قرار دارند . در کندانسور تبخیری جریان هوا گرمای موجود در گاز مبرّد را می گیرد و آب گردشی تنها به عنوان عامل انتقال گرما عمل می کند .

چیلرهای تراکمی

انواع اواپراتور:

 

1- اواپراتور پره دار : اواپراتور پره دار در مصارف تجارتی مانند یخچالهای خانگی ، سردکنها یخچالهای ویترینی و صندوقی برای ایجاد دمای 34 F یا 1 Cر1 با گردش طبیعی هوا ، و دمای 35F یا 1/5 C با گردش اجباری هوا به کار می آید .

چیلرهای تراکمی

 

 

2– اواپراتور لوله ساده : اواپراتورهای لوله ساده تقریبا در هر دمایی به خوبی کار می کنند . اواپراتور لوله ساده و یا اواپراتورهای پره داری که فواصل پره های آنها زیاد است قادرند برای مدت بیشتری در شرایط برفک زدگی کار کنند . البته برای حفظ دما در محدوده مورد نیاز باید این اواپراتورها را در فواصل زمانی منظم برفک زدایی کرد.

چیلر تراکمی

3- اواپراتور کویلی: جنس کویلها معمولا از مس بوده و روی آنها پره های آلومینیومی تعبیه می شود تا تبادل گرما بهتر صورت گیرد . جهت نگهداری کویلها نیز از چند صفحه فلزی سوراخ دار مطابق شکل استفاده می شود .

 

اجزای فرعی چیلر های تراکمی :

 1.  چهارچوبه چیلر
 2. مخزن ذخیره مبرد یا رسیور
 3. جداکننده روغن
 4. شیر برقی
 5. رطوبت گیر یا فیلتر درایر
 6. صافی
 7. صدا خفه کن
 8. ترموستات آنتی فریز و ترموستات آب سرد
 9. شیر یکطرفه وشیرهای سرویس
 10. کلید کنترل فشار بالا و پایین
 11. کلید کنترل فشار روغن
 12. فشارسنجها و دماسنج ها

 

چهارچوبه چیلر: قسمتی است که کلیه قسمتهای چیلر بروی آن سواراست و جهت حمل و نقل چیلر هم استفاده می شود .

مخزن ذخیره مبرد یا رسیور : مخزنی است که جهت ذخیره مبرد اضافی در سیستم استفاده می شود.

جدا کننده روغن : جداکننده روغن را روی خط رانش ، بین کمپرسور و کندانسور نصب می کنند علت. استفاده از این وسیله اختلاط روغن و مبرّد در سیستم تبرید است . جداکننده روغن با جداکردن روغن از مبرّد ، مانع از ورود آن به سمت فشار ضعیف سیستم می شود .

شیر برقی :

رطوبت گیر یا فیلتر درایر :

شیشه رویت یا sight Glass :

اجزای فرعی چیلر های تراکمی :

چیلر تراکمی

اجزای فرعی چیلر های تراکمی :

ترموستات آب سرد

ترموستات آنتی فریز

چیلر تراکمی

 

اجزای فرعی چیلر های تراکمی :

کلید کنترل فشار بالا  HPS

کلید کنترل فشار پایین  LPS

کلید کنترل فشار بالا و کلید کنترل فشار پایین ممکن است یک تکه ویاجدا از هم باشند .

 

اجزای فرعی چیلر های تراکمی :

 

 

چیلر تراکمی

اجزای فرعی چیلر های تراکمی :

شیرهای سرویس

فشار سنج ها

چیلر تراکمی

شارژ گاز چیلر های تراکمی :

 

جهت شارژ گاز از وسیله ای به نام مانیفلد سرویس استفاده می شود جهت شارژ گاز کافی است یک سر شیلنگ به کپسول مبرد و سر دیگر آن به یکی از شیر سرویسهای کمپرسور متصل کنیم .

چیلر تراکمی

شارژ مایع چیلر های تراکمی :

جهت شارژ مایع از وسیله ای به نام مانیفلد سرویس استفاده می شود جهت شارژ مایع کافی است یک سر شیلنگ به کپسول مبرد و سر دیگر آن به شیر سرویس خط مایع متصل کنیم و مایع مبرد را با برعکس کردن کپسول مبرد به داخل سیستم تزریق کنیم .

چیلر تراکمی

ظرفیت بندی چیلر های تراکمی

یک نوع اواپوراتورهائی که بطور غیر مستقیم برای سرد کردن اطاقها به وسیله آب سرد بکار می رود ، مخزنهای مولد آب سرد است . که در این مخزن ها مانند یک دیگ مولد آب گرم آب سرد تهیه می شود. و در اینجا عامل مولد سرما کویل سرد کننده است که در داخل مخزن محتوی آب قرار می گیرد .

در اینجا کویل بعوض تبادل گرما به هوا این تعادل را با آب اطراف خود خواهد داشت و در نتیجه آب را سرد خواهد کرد و سپس این آب بوسیله پمپ به کویلهای آب سرد که در محل اطاقهای سرد قرار گرفته است فرستاده خواهد شد و کویل آب سرد به نوبه خود محیط اطراف خود یا هوای تحت فشار جریانی از روی کویل را سرد خواهد نمود. عمل سرد کردن آب که در نتیجه تبخیر مایع مبرد انجام میگردد عینا نظیر تبخیر آب در داخل دیگهای بخاری با لوله های آتش است که محصولات احتراق از داخل لوله عبور نموده و آب در اطراف آن به غلیان در آمده و تبخیر می گردد و چنن عملی نیز در مخازن مولد آب سرد که در درون لوله ها آب و اطراف آن مایع مبرد است بوقوع می پیوندد و مایع مبرد تبخیر شده و چون برای عمل تبخیر به گرما احتیاج دارد در اینصورت آب اطراف خود را سرد می نماید .

بنابراین مولد آب سرد یک نوع اواپراتور است که در آن سیال شونده بجای هوا آب است و مقدار تبادل گرما به آب ثابت ( در صورتیکه مخلوط نشود ) برای کویلهای خشک 30 و برای کویلهای پر ( Ft / hr / Tw 8 40 ) 2برای هر فوت مربع سطح کویل خواهد بود برای آب سرد کن های بالای صفر درجه فارنهایت که البته با آب نمک ( Brine ) کار میکند مقدار تبادل گرما برای کویلهای خشک 20 و برای کویلهای پر 25 درصد در نظر گرفته می شود و این مقدار با کم شدن دمای مایع تنزل خواهد نمود .

مخازن مولد آب سرد دو نوع ساخته می شوند:

1- مخزن مولد آب سرد با لوله های بخار مبرد مغروق ، در مخزن آب Shell and Coil

2- مخزن ، با لوله های آب در داخل محوطه آب Shell and Tube که در مورد کندانسورها بیان شد. و این مخازن برای سرد کردن آب بالای 32 درجه فارنهایت و برای آب نمک با دمای پائین تر از 32 درجه فارنهایت بکار می رود و در روی قسمت آبی این مخازن می بایستی کنترل کننده دما Temp.Controller برای جلوگیری از یخ زدگی نصب شود ، که در مورد آب ساده اجازه بدهد آب به دمای کمتر از 40 درجه فارنهایت برسد .

این مخازن برای بعضی از صنایع نظیر صنایع نفتی و یا مواردی که مایع سرد شونده می بایستی تا نزدیک نقطه انجماد آن سردشود و همچنین مواردی که کویل می بایستی مرتبا تمیز شود از کویل دوبله Double Coil استفاده می شود.

نوعی از این مخازن بطور قائم ساخته می شوند. و نوعی از طرح مخصوص آنها طوری است که با کویل اواپراتور پر( Flooded ) کار میکند .

مخازن مولد آب سرد معمولا در صورتی که بطور مجزا با کمپرسور نصب شود اغلب بطور قائم با پایه می باشد و چنانچه بصورت بسته با کمپرسو و کندانسور در روی یک شاسی نصب شون در اینصورت بنام واحد بست مجموعه مخزن مولد آب سرد و کندانسور کمپرسور یا ( دستگاه چیلر ( Packaged Liquid Chiller ) )نامیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.