چیلر تراکمی

کاربردهای تهویه مطبوع در چیلر
چیلر تراکمی
اسفند ۲, ۱۳۹۷
نکاتی در رابطه با کار چیلر تراکمی و جذبی
نکاتی در رابطه با کار چیلر تراکمی و جذبی
اسفند ۸, ۱۳۹۷

چیلر تراکمی

چیلر تراکمی

چیلر تراکمی

واحد بست مجموعه مخزن مولد آب سرد و کندانسور کمپرسور یا ( دستگاه چیلر ( Packaged Liquid Chiller ) ) بترتیب از قسمتهای زیر تشکیل شده است :

  1. کمپرسور ( از نوع بسته ) در زیر دستگاه نصب شده و لوله مکش گاز از اواپوراتور ( مخزن مولد آب سرد ) توسط شیری به آن اتصال پیدا کرده .
  2. مخزن مولد آب سرد که در بالای کمپرسور و روی شاسی نصب شده و لوله مایع مبرد از پشت دستگاه به آن اتصال دارد .
  3. کندانسور آبی که زیر مخزن مولد آب سرد و روی شاسی نصب گردیده و لوله کار خروجی از کمپرسور از پشت جعبه کنترل به آن اتصال دارد و لوله مایع نیز از پشت دستگاه به مخزن مولد آب سرد اتصال شماره 2 اتصال پیدا کرده است .

جعبه کنترل که چنانچه محتوی کنترلهای زیر است :

A- کنترل قطع کننده در فشار کم ـ که کنترل قسمت فشار کم دستگاه را به عهده دارد که فشار از حدی معین تجاوز نکند .

B- کنترل قطع کننده در فشار زیاد ـ که کنترل قسمت فشار زیاد دستگاه را بعهده دارد که فشار از حدی معین تجاوز نکند .

C- فشار سنج در فشار کم. ( L.P ( Low Perssure

D- سویچ قطع و وصل دستگاه

E- کنترل حفاظت دستگاه در برابر یخ زدگی

F- کنترل قطع کننده فشار روغن.

G -سویچ خودکار پمپاژ کردن مایع در موقع توقف دستگاه

( Auto – Pump – Down – Switcd )

H- رلی حفاظت موتور

I- رلیNon Rreycling Pump Down Relay

J- اتصال دهندهContacter

K- ترموستات دمای پائین آب ( برای تنظیم کردن دمای آن مخزن و ضمناً حفاظت ثانی آن از یخ زدگی.)

L- فیوز حفاظت مدار

M- باند ترمینال

N- رلی تاخیر زمان Time Delay Relay

 

5.شاسی دستگاه که از فولاد سخت ساخته شده و چنانچه در شکل ملاحظه می شود پایه های آن بر روی لرزه گیر مخصوصی که برای گرفتن لرزش دستگاه در موقع کار سوار شده است .

6.لوله مکش گاز مبرد که گاز منبسط شدهبا فشار کم کمپرسور را هدایت می نماید ضمنا این لوله به یک مبدل گرمائی که در پشت دستگاه قرار گرفته اتصال دارد که در این مبدل با گاز گرم مکش یا مایع سرد برگشتی از کندانسور تماس حاصل نموده و بنابراین طبق آنچه در سیکل تبرید بیان می شود با تبادل گرما از لوله گاز  گرم به مایع مبرد عمل گرمایشی مافوق اشباع ( Super Heat ) و سرمای مادون اشباع ( Sub Cooled ) انجام می گیرد. اطراف لوله مکش و مبدل گرمایی درعایق پوشیده شده است.

علاوه بر لوازم دیگری بترتیب زیر در مسیر مایع و گاز مبرد نیز نصب شده است.

الف ـ شیر انبساط

ب ـ شیرهای مربوطه در اتصال لوله های مایع و گاز مبرد که کلیه از جنس برنجی و از نوع مخصوص برای سیستم تبرید می باشند .

ج ـ صافی ( Filter ) برای تمیز کردن و گرفتن اشغالها و ناخالصی هائی که ممکنست در ماده مبرد وجود داشته باشد .

د ـ خشک کننده ( Drier ) برای گرفتن رطوبت اگر چنانچه در ماده مبرد وجود داشته باشد.

ه ـ مشخص کننده رطوبت Moisture Indicator

و ـ شیشه بازدید Sight Glass

ی ـ شیر سلنئیدSolenoid

 

چیلر تراکمی

یک سیستم تهویه مطبوع بوسیله دستگاه بسته مجموعه مخزن مولد آب سرد و کمپرسور دستگاه چیلر کمپرسور Packaged – Chiller – With Compressor Unit را نشان می دهد که در آن بجای کندانسور آبی از کندانسور تبخیری استفاده شده است . که چون کندانسور آبی علاوه بر عمل تقطیر گاز مبرد وظیفه ذخیره مایع مبرد را به عهده دارد دراین سیستم کندانسور آبی وجود ندارد لازم است یک ذخیره کننده مایع مبرد ( Receiver ) وجود داشته باشد که از این مخزن به کندانسور تبخیری لوله کشی شده و مایع مبرد تقطیر شده توسط این لوله به مخزن ذخیره مایع مبرد حمل و در این مخزن جمع می گردد و سپس از این مخزن توسط لوله مایع Liquid Line به مخزن مولد آب سرد جریان پیدا کرده و پس از انبساط و سرد کردن آب و تبخیر و تبدیل به گاز مجددا بوسیله لوله مکش Suction Iine به کمپرسور بر میگردد.

ضمنا آب سرد شده در مخزن مولد آب سرد توسط لوله هائی به واحدهای سرد کننده یا کولرهائی ( Unit Cooler ) که در بالای شکل نصب شده و نظیر فن کویلهای آویزی می باشند انتقال و پس از خنک کردن سطح کویلآنها مجدداً توسط لوله برگشت به مخزن مولد آب سرد برگشت داده شده است. ملاحظه می شود که در این سیستم دیگر برج خنک کننده وجود ندارد لذا با کندانسور آبی ، برج خنک کننده کار می کرد. این سیستم با کندانسور تبخیری و مخزن مایع مبرد عمل می کند .تابلوی کنترل سیستم و سیم کشی های مربوطه چنانچه در زیر واحدهای سردکننده ( کولرها ) نصب شده است .

 

کوئل های گرم کننده

در دستگاههای هواساز و همچنین فنکویلها علاوه بر کویل آب سرد خصوصاً موقعیکه بجای کویل آب سرد کویل گاز مبرد باشد در اینصورت می بایستی برای تامین گرما کویل گرم هم در دستگاه نصب نمود و کویل های گرم اعم از اینکه حامل آبگرم یا بخار باشند از یک سری لوله هائی تشکیل شده اند که دارای پره های آهن گالوانیزه و یا آلومینیوم و یا مس می باشند .

کویل های پره دار جانشین کویلهای چدنی شده است. انواع مختلف از این نوع کویلها وجود دارد که یک نوع آن نمایش داده شده این نوع بخصوص از پیچیدن یک صفحه فلزی کم عرض و طویل در اطراف لوله مسی بطور مارپیچی میباشد و اتصال آن به لوله مسی توسط لحیم کاری انجام گرفته است که علاوه بر اینکه اتصال پره را به لوله محکم می نماید انتقال حرارت را نیز به آسانی از لوله ب پره ها ممکن می نمایند و برای تشکیل کویل در هوای خیلی سرد سرعت در حدو 800 فوت در دقیقه یا کمتر توصیه می شود به علت اینکه آبهای تقطیر شده ممکن است در اطراف کویل منجمد شود. بنابراین سرعتی که انتخاب می شود بستگی دارد به ارتفاع و عرض و عمق واحد گرم کننده ( کویل ) که عمق واحد گرم کننده مربوط است به تعداد قطعات کویل . اندازه کویلهای گرم کننده را بر حسب اینچ و سطح کویل ها را بر حسب فوت مربع نسبت به طول آنها تعیین میکند و قسمتهای آزادی که از کویل برای عبور هوا باقی می ماند تعیین شده است که در آن دما واحد گرم کننده طرح شده است بستگی دارد به مقدار گرمائی که می بایستی به هوا داده شود. می بایستی در نظر داشت که دستگاه تهویه مورد نظر فقط برایعمل تهویه در نظر گرفته شده یا اینکه ضمناً برای انتقال گرما به داخل ساختمان نیز محاسبه گردیده است در هر حال دمائی که برای هوای ورودی در محاسبه بکار می رود می بایستی برای سیستمی که طرح شده است به حداقل در نظر گرفته شود .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.