چیلرهای جذبی خورشیدی در ایران

پیشرفته کردن برجهای خنک کن
پیشرفته کردن برجهای خنک کن
فروردین ۲۳, ۱۳۹۸
چیلر جذبی خورشیدی
چیلر جذبی خورشیدی
فروردین ۲۸, ۱۳۹۸

چیلرهای جذبی خورشیدی در ایران

بررسی مقدماتی استفاده از چیلرهای جذبی خورشیدی در ایران

چیلرهای جذبی خورشیدی در ایران

در مطالعه حاضر با عنوان چیلرهای جذبی خورشیدی در ایران عملكرد چیلر جذبی خورشیدی مورد ارزیابی قرار گرفته است و مقایسه این نوع چیلر با انواع دیگر آن (چیلر های تراكمی و جذبی) انجام شده است.
در بررسی هزینه های اولیه و بلند مدت، با فرض نرخ های تورمی خالص متفاوت سالانه و اثر آن بر تامین هزینه انرژی دستگاه های تهویه مطبوع، نتایج گوناگونی در برتری اقتصادی هر یك از سیستم های تبرید بر دیگری حاصل شده است.

نتایج نشان می دهد كه با حذف یارانه های انرژی و افزایش بهای گاز و برق، چیلرهای جذبی خورشیدی با در نظر گرفتن تورم خالص سالیانه بالای7 درصد و بالای 15 درصد به ترتیب با چیلرهای تراكمی و چیلرهای جذبی رقابت پذیر خواهد بود.

1- مقدمه

نوسانات قیمت حامل های انرژی، تمایل به كاهش هزینه های مصرفی سوخت و انرژی، گرایش به ذخیره سازی سوخت های فسیلی برای كاربردهایی به جز سوزاندن آنها و همچنین توجه به لزوم كاهش آلایندگی ناشی از مصرف سوخت ها در دهه ی اخیر، دلایل محكمی در لزوم تغییر نگرش در بهره برداری از انرژی است. در این راستا دستیابی به انرژی های پاك و تجدید پذیر دارای اهمیت ویژه ای می باشد ، زیرا علاوه بر صرفه ی قابل توجه اقتصادی از لحاظ زیست محیطی نیز كاملا توجیه پذیرند. در سال های اخیر با مطرح شدن موضوع هدفمند سازی یارانه ها در كشور، توجه مصرف كنندگان به كمتر كردن هزینه های ناشی از وسایل پر مصرف جلب شده است.

راه كار برای جلوگیری از مصرف بالای سیستم

یك راه كار برای جلوگیری از مصرف بالای سیستم های تامین گرما و سرما، جایگزینی این گونه وسایل با نمونه ی با بازدهی بالاتر خواهد بود. هرچند استفاده از انواع با بازدهی بالاتر باعث افزایش هزینه ی مازاد در ساخت و ساز خواهد شد، ولی این اضافه پرداخت مطمئنا در مدت چند سال اولیه، با صرفه جویی انرژی بازگردانده می شود. در بحث ساختمان ، سیستم های مورد استفاده در زمینه ی گرمایش و سرمایش بیشترین مصرف انرژی را دارند كه گاهی تا %80 از مصرف را به خود اختصاص می دهند. [1] در صورت استفاده از انرژی خورشیدی می توان علاوه بر كاهش هزینه ی پرداختی سوخت ، مشاركت بسزایی هم در كاهش هزینه های دولت در زمینه ی یارانه های انرژی داشت.
بدون تردید، كاهش مصرف سوخت های فسیلی، كاهش میزان آلاینده ها و افزایش راندمان را می توان از برتری های چیلرهای جذبی خورشیدی برشمرد. در مقابل، هزینه سرمایه گذاری اولیه نسبتا زیاد در حال حاضر این گونه چیلرها از ایراد آن بشمار می رود.

چیلر جذبی خورشیدی

چیلر جذبی خورشیدی در سال 1974 توسط شركت یازاكی ژاپن طراحی شده است و از آن سال استفاده از این نوع چیلرها جذبی گسترش زیادی یافته است [2] . شبیه سازی و مدلینگ روی چیلرهای خورشیدی برای بررسی ضریب عملكرد (COP)، دمای آب مبرد و عملكرد سیستم با كلكتورهای گوناگون در سال 1985توسط مانیر [3] صورت پذیرفت.
روند توسعه سیستم های تهویه مطبوع خورشیدی و اهمیت انتخاب نوع كلكتور برای تامین آب گرم با دمای مناسب در ورودی ژنراتور توسط لی [4] در سال 2000 بررسی شد.
در مطالعه تجربی انجام شده بروی یك چیلر جذبی خورشیدی در آب و هوای گرمسیری بدون سیستم پشتیبان انرژی نتایج قابل توجهی حاصل شد [5] . سیستم راه اندازی شده صرفا از انرژی خورشیدی جذب شده در كلكتورها استفاد شده است. نتایج نشان میدهد انتخاب چیلر با ظرفیت اسمی كوچكتر از ظرفیت اسمی مورد نظر موجب كاهش ضریب عملكرد چیلر در روزهایی با دمای بحرانی خواهد شد كه این امر حاصل نشدن دمای راحتی ساختمان را در این روزها در پی خواهد داشت. در این شرایط برای دستیابی به شرایط راحتی،میبایست از فن های سقفی استفاده كرد. در انتخابی دیگر ممكن است از چیلری با ظرفیت اسمی بزرگتر از ظرفیت اسمی مورد نظر به كار گرفته شود كه همواره زیر ظرفیت اسمی و با كارایی پایین كار خواهد كرد. در این حالت دمای راحتی در داخل ساختمان قابل دسترس خواهد بود.

در كشور نیز سلطانی و همكاران [6] در سال 1384به تشریح كاربردهای انرژی خورشیدی پرداخته و مراحل تبدیل یك چیلر جذبی به نمونه جذبی خورشیدی آن بصورت تجربی بررسی قرار گرفته است. بزرگمهری و لاری [7] در یك ارزیابی فنی و اقتصادی، چیلرهای جذبی خورشیدی را برای بازار ایران 1در سال 1382مورد ارزیابی قرار داد اند. تاثیر بارهای گوناگون بر بازدهی سیكل چیلر های جذبی توسط عربی و دهقانی [8] در سال 1389انجام شده است. بنابراین استفاده از چیلرهای جذبی خورشیدی دارای محاسن و معایب نسبت به دیگر چیلرها است كه هدف در این مطالعه بررسی مقدماتی استفاده از این چیلر در كشور است.

2- انرژی خورشیدی در ایران و جهان

خورشید را می توان مادر تمام انرژی های قابل دسترسی روی زمین دانست. میزان انرژی دریافتی زمین از خورشید برابر 1/5 ×1017 كیلو وات ساعت در سال ویعنی بیش از 16000برابر كل مصرف انرژی سالانه جهان و بیش از 400 برابر كل ذخایر نفت، گاز، زغال سنگ و اورانیوم دنیاست [9] . تابش خورشید از خط استوا (صفر درجه) تا حدود 40 درجه عرض جغرافیایی شمالی و جنوبی بالاترین میزان را نسبت به سایر نقاط كره ی زمین دارد. از این دیدگاه با توجه به قرار گیری ایران در میان عرض 35 تا 40 درجه شمالی، همچنین با زاویه ی مناسبی كه تابش خورشید با سطح كشور دارد، استفاده از انرژی خورشید به عنوان یك منبع پاك انرژی مورد توجه قرار می گیرد. بر اساس مطالعات انجام شده[10] سواحل دریای خزر كم تابش ترین منطقه ی ایران است كه روزانه 2/8تا 3/8كیلووات ساعت بر متر مربع در سطح افقی انرژی دریافت می كند. منطقه آذربایجان، خوزستان و خراسان شمالی تابشی برابر با 3/8تا 4/5كیلووات ساعت بر متر مربع را دریافت می كنند. مناطق مركزی با بیشترین مساحت به طور متوسط روزانه 4/5تا 5/2كیلووات ساعت بر متر مربع را دریافت می كنند و استان فارس و كرمان با دریافت 5/2تا 5/4كیلووات ساعت بر متر مربع بالاترین میزان تابش خورشیدی را دارند.

دلایل عمده استفاده از سوخت های فسیلی

از دلایل عمده استفاده از سوخت های فسیلی نسبت به انرژی های تجدیدپذیر در ایران هزینه دسترسی آسان به این سوخت ها و قیمت های بسیار پایین آنها به دلیل یارانه های دولتی است. بعلاوه هزینه مورد نیاز برای انرژی های نو با سطح درآمد عامه مردم همخوانی ندارد. به عنوان نمونه برای بدست آوردن 1كیلووات ساعت انرژی از نیروگاه حرارتی خورشیدی، بطور میانگین 5600 دلار هزینه اولیه نیاز است، كه این رقم چیزی در حدود 11 برابر هزینه اولیه برای استحصال این مقدار انرژی از نیروگاه با سوخت فسیلی است[11] .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.