نکاتی در رابطه با کار چیلر

نکاتی در رابطه با کار چیلر تراکمی و جذبی
نکاتی در رابطه با کار چیلر تراکمی و جذبی
اسفند ۸, ۱۳۹۷
محاسبه چیلر
محاسبه چیلر
اسفند ۱۲, ۱۳۹۷

نکاتی در رابطه با کار چیلر

نکاتی در رابطه با کار چیلر

نکاتی در رابطه با کار چیلر

در ادامه مقاله نکاتی در رابطه با کار چیلر جذبی و تراکمی به توضیح قسمت های مقاله خواهیم پرداخت

مزایای استفاده از سیستمهای اژکتوری

 1. استفاده از انرژی گرمایی موجود
 2. حذف کلیه مبردهای شیمیایی و استفاده از آب به عنوان مبرد
 3. قیمت اولیه پایین
 4. مصرف ناچیز برق
 5. هزینه نگهداری ناچیز
 6. ضریب اطمینان وعملکرد بالا
 7. قابلیت کار مداوم به صورت 24 ساعته

علاوه بر موارد فوق می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کاهش هزینه های عملیاتی با استفاده از انرژی هایی که از قبل موجود بوده و ارزان تر می باشند مانند بخار ، هوا ، گازهای فشرده
 • وجود تنوع در جنش و آلیاژهای مورد مصرف جهت ساخت
 • ایده آل جهت کاربردهای خطرناک ، سمی و مواد خورنده
 • ایده آل جهت نصب در مکانهای پرت وخارج از دسترس

 

مقایسه اقتصادی چیلرهای تراکمی با چیلرهای جذبی تک اثره :

سرمایه گذاری اولیه و هزینه های ثابت :

قیمت یک چیلر جذبی ( ابزربشن ) نسبت به چیلر تراکمی ( رفت و آمدی ) معمولا بین 30 تا

 

40 درصد گران تر می باشد .( بر حسب ظرفیت های مختلف ) ولی با در نظر گرفتن سرمایه گذاری اولیه که جهت هزینه انشعاب برق چیلرها و هزینه تابلوی برق فشار ضعیف و کابل کشی ها و همچنین هزینه مصرف برق ماهیانه ، این اضافه قیمت در عرض چند سال اول جبران می گردد و حتی در ظرفیت های بالا در مجموع سرمایه گذاری اولیه سیستم های برودتی با استفاده از چیلر ابزربشن مقرون بصرفه تر خواهد بود . جدول پیوست اختلاف سرمایه گذاری اولیه انشعاب برق طبق آیین نامه تعرفه های برق مصوب 1375/6/10 وزارت نیرو را جهت چیلرهای تراکمی ( رفت و آمدی ) و چیلرهای جذبی نشان می دهد.

لازم به توضیح است که در اکثر پروژه ها ظرفیت دیگ بخاری که در زمستان ها بار حرارتی را تامین می نماید جهت بکار انداختن ابزربشن در تابستان کافی است و نیازی به اضافه نمودن انشعاب گاز نمی باشد.

ارقام مندرج در جدول بر مبنای مفروضات زیر محاسبه گردیده است :

 1.  قیمت اصلی انشعاب بر مبنای تغذیه از شبکه فشار ضعیف 400 ولت محاسبه گردیده است . بدیهی است در صورت نیاز به گرفتن انشعاب از پست فشار متوسط 11 KV ، 20 KV و یا 32 KV هزینه احداث پست نیز می بایست به محاسبات اضافه گردد .
 2. مبنای محاسبه سال 1375 در نظر گرفته شده است . طبق مصوبه وزارت نیرو هر سال 10 درصد تا آخر برنامه دوم ، به هزینه انشعاب اضافه می گردد . لذا ضریب مذکور بر حسب زمان اجرای پروژه می بایست در ارقام فوق منظور گردد .

با توجه به اینکه چیلرهای تراکمی حداکثر با ظرفیت 200 تن برودتی ساخته می شوند، لذا جهت پروژه های با ظرفیت بالا از چند چیلر تراکمی استفاده خواهد گردید تا ظرفیت مورد نظر را تامین نماید .

نکاتی در رابطه با کار چیلر

مبانی محاسبات :

 • مصرف برق چیلرهای رفت و آمدی ساخت داخل حدود 0/9 کیلو وات در ازاء هر تن برودتی در نظر گرفته شده است ( طبق دستورالعمل های شرکتهای سازنده
 • تعرفه فعلی سازمان برق منطقه ای 175 ریال برای هر کیلو وات ساعت ( برای مصارف بالاتر از

1000 کیلووات در ماه ) می باشد . این هزینه در تاریخ تهیه گزارش ( اسفند ماه ( 1376 معتبر بوده است و با توجه به اینکه تعرفه های مصرف برق هر سال اضافه می گردند ، لذا رقم فوق بر حسب زمان انجام پروژه می بایست تصحیح گردیده و افزایش یابد .

 • هزینه گاز مصرفی بر مبنای تعرفه پروژه های صنعتی 20 ریال برای هر متر مکعب گاز در نظر گرفته شده است . توضیح اینکه تعرفه گاز خانگی فقط 10 ریال برای هر متر مکعب گاز می باشد
 • در محاسبات فوق سرمایه گذاری اولیه تولید بخار به میزان 50000 ریال جهت هر کیلوگرم بخار در ساعت منظور گردیده است ( قیمت دیگ 5 تنی 167000000 ریال و تاسیسات جانبی بخار 50 درصد قیمت دیگ پیش بینی شده است ) بدیهی است قیمت واقعی تاسیسات بخار هر پروژه بر مبنای نوع طراحی موتور خانه و زمان اجرای کار و … متفاوت می باشد و ارقام فوق فقط از نظر مقایسه و بطور تقریبی قابل بررسی می باشد .
 • هزینه های اولیه تولید بخار شامل هزینه خرید بویلر ، لوله های بخار ، شیر آلات و اتصالات ، شیرهای فشار شکن و تله بخار ، شیر کنترل بخار، تانک کندانس ، سختی گیر و دی اریتور می باشد که عملا در دستگاه چیلر جذبی شعله مستقیم صرفه جویی می گردد و نیازی به آنها نمی باشد .

مقایسه هزینه و مصرف برق چیلر جذبی تک اثره با شعله مستقیم

مبانی محاسبات :

نکاتی در رابطه با کار چیلر

 • تعرفه فعلی سازمان برق منطقه ای 175 ریال برای هر کیلو وات ساعت ( برای مصارف بالاتر از 1000 کیلووات در ماه ) می باشد . این هزینه در تاریخ تهیه گزارش ( اسفند ماه (1376 معتبر بوده است و با توجه به اینکه تعرفه های مصرف برق هر سال اضافه می گردند ، لذا رقم فوق بر حسب زمان انجام پروژه می بایست تصحیح گردیده و افزایش یابد .
 •  در جداول فوق فرض بر این است که هر دو چیلر مورد مقایسه بطور متوسط با 70 درصد Load و 20 ساعت در شبانه روز مشغول کار باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.