معرفی عملکرد چیلر ادزربشن

مقایسه فنی و اقتصادی چیلرها
مقایسه فنی و اقتصادی چیلرها
فروردین ۷, ۱۳۹۸
طراحی بهینه سیستمهای HVAC
طراحی بهینه سیستمهای HVAC
فروردین ۹, ۱۳۹۸

معرفی عملکرد چیلر ادزربشن

معرفی عملکرد چیلر ادزربشن

معرفی عملکرد چیلر ادزربشن

معرفی عملکرد چیلر ادزربشن(Adsorptionدر سیستم تهویه مطبوع ساختمان

در 100 سال اخیر افزایش مصرف سوختهای فسیلی منجر به بالا رفتن غلظت اتمسفری دی اکسید کربن تا 30 درصد شده است تا آنجا که 42 درصد از انرژی مورد نیاز، از سوختهای فسیلی(نفت،گازو)… تامین می شود و پیش بینی شده است که تا سال 2010 میلادی، قاره آسیا به بزرگترین مصرف کننده انرژی در دنیا تبدیل شود. در کشور ما نیز 38 درصد سوخت مصرفی به ساختمان اختصاص داده شده که در کنار هزینه های بالای آن برای مصرف کننده با خطر رو به اتمام بودن منابع و آلودگی محیط زیست نیز همراه است.
طی تحقیقات فنی- اقتصادی بعمل آمده در مناطق گرم و مرطوب کشور، ارزانترین سیستم تهویه مطبوع در تمام گزینه ها و بدون استثناء سیستم جذبی و گرانترین آن کولر گازی میباشد و سیستم تراکمی نیز در حد فاصل آن دو قرار دارد. چیلرهای ادزربشن که نسل جدیدی از چیلرها می باشند در مقایسه با چیلرهای جذبی از نقطه نظراتی همچون مصرف انرژی، هزینه تعمیرات و نگهداری و… برتری دارند. از این رو در مقاله حاضر ابتدا عملکرد چیلر ادزربشن در سیستم تهویه مطبوع ساختمان و در ادامه مزیتهای استفاده از آن از نقطه نظر فنی- اقتصادی آورده شده است.

 

بررسی اثرات و آلودگیهای زیست محیطی، چیلرها و برجهای خنک کننده

وظیفه یک برج خنک کن، جذب گرما از یک فرایند و دفع آن به فضای اتمسفر است، این دفع از راه تبخیر صورت میپذیرد. از آن جایی که آب موجود در فرآیند خنک سازی در مدار برج خنک کن سیرکوله شود، به علت تبخیر تدریجی آب، غلظت مواد معدنی در آن افزایش مییابد. وقتی که غلظت مواد معدنی به اندازه دو برابر مقدار اولیه شد، گفته میشود که آب دارای دو سیکل غلظت میباشد. یکی از روشهای اصلی سرمایش ساختمانهای مسکونی و عمومی، سرمایش به وسیله گاز طبیعی و یا گاز مایع است. تجهیزاتی که از طریق گاز طبیعی و یا گاز مایع کار میکنند چیلر نامیده میشوند. چیلرها ادواتی هستند که در موتورخانه و یا در مدلهایی خاص (تناژهای پائین) در پشتبام و یا محیط باز نصب و با اتصال به یک سیستم تهویه مطبوع نظیر هواساز و یا فنکوئل که هوای تازه ساختمان را تامین میکنند، کار میکنند.
چیلرها باعث ایجاد آلودگی صوتی میشوند؛ برج خنک کننده آلودگیهای بیشتری را برای انسان در پی دارد. صدای ساطع شده توسط برج خنک کننده از دور نیز شنیده میشود. صدای بوجود آمده در آن توسط تاثیر آب در حال سقوط، حرکت هوا، حرکت پره های فن در ساختار موتور، گیربکس یا تسمه، تولید میشود. از مشکلات دیگر آن آلودگی حرارتی است؛ میزان آب موجود در برج خنک کننده به طور مداوم به اقیانوسها، دریاچه یا رودخانه هایی که از آنها استفاده شده، بازگشته و به طور مداوم دوباره به گیاهان عرضه میشود. به علاوه، تخلیه مقادیر زیادی از آب داغ ممکن است درجه حرارت را برای اکوسیستم محلی و یا رودخانه به دریاچه دریافت و در سطح غیر قابل قبولی بالا ببرد. یکی از مشکلات جدی بوجود آمده در رابطه با برجهای خنک کننده بیماری لژیونلوسیس (Legionellosis) است. لژیونلوسیس بیماری عفونی، ناشی از باکتریهای گرم منفی، هوازی متعلق به جنس لژیونلا (Legionella) است. بیماران مبتلا به بیماری لژیونلوسیس معمولا دارای علائم: تب، لرز، و سرفه، که ممکن است خشک و یا ممکن است خلط تولید کند. بعضی از بیماران نیز دردهای عضلانی، سردرد، خستگی، از دست دادن اشتها، از دست دادن هماهنگی ( ataxia)، و گاهی اسهال و استفراغ می شود. راهکارها و پیشنهادات برای کاهش اثرات :

  1. افزایش انتشار لوازمی با بازده بالا.
  2. گسترش نقش شرکتهای نسب امکانات و ژنراتورهای اضطراری برق
  3. افزایش قدرت سیاسی برای مدیریت تقاضا.

 

بررسی عملکرد چیلرهای جذبی و ارجعیت آنها نسبت به چیلرهای تراکمی

با توجه به اینکه تاسیسات یک ساختمان به عنوان قلب آن ساختمان محسوب شده و طراحی و انتخاب تجهیزات آن از اهمیت شایانی بر خوردار بوده و همچنین با توجه به اهمیت موضوع کاهش مصرف انرژی در این مقاله سعی بر آن شده تا مزایای چیلرهای جذبی نسبت به تراکمی و طرز کار آنها جهت تهیه آب سرد جهت گرمایش، آب گرم جهت گرمایش و همچنین آب گرم مصرفی در راستای صرفه جویی در مصرف انرژی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
چیلرها از جمله تجهیزات بسیار مهم در سرمایش هستند که به طور کلی میتوان آنها را به دو دسته چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی تقسیم کرد. به طور کلی چیلرهای تراکمی از انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی از انرژی حرارتی به عنوان منبع اصلی برای ایجاد سرمایش استفاده می کنند.
فناوری تبرید جذبی روشی عالی برای تهویه مطبوع مرکزی در تأسیساتی است که ظرفیت دیگ اضافی داشته و میتوانند بخار یا آب داغ مورد نیاز برای راه اندازی چیلر را تأمین نمایند. چیلرهای جذبی ظرفیت بین 25 تا 1200 تن برودتی را براحتی تأمین میکنند. البته قابل ذکر است که برخی از تولید کنندگان ژاپنی موفق شدهاند چیلرهای جذبی با ظرفیت معادل 5000 تن نیز تولید کنند. در سیستمهای جذبی غالباً از آب به عنوان مبرد استفاده میشود. گرمای مورد نیاز برای کارکرد این چیلرها به طور مستقیم از گاز طبیعی یا گازوئیل تأمین می گردد.
منابع غیر مستقیم گرما در چیلرهای جذبی عبارتند از آب داغ بخار پر فشار و کم فشار. بر این اساس تولید کنندگان مختلف در جهان سه نوع اصلی چیلر جذبی ارائه مینمایند که عبارتند از :

  • شعله مستقیم
  • بخار و آب داغ

طرحی برای برج خنک کن خشک به منظور کاهش اثرات وزش باد

سیستمهای خنک کن نیروگاهی به عنوان یکی از مهمترین بخشهای تمامی نیروگاههای حرارتی همواره مورد توجه خاص بودهاند. راندمان این بخش سیستم به طور مستقیم بر راندمان نیروگاه اثر میگذارد. عملکرد سیستم خنکک ن خشک هلر نیز مانند انواع دیگر سیستمهای خنک کن به شدت تحت تأثیر نامطلوب وزش باد قرار میگیرد. در صورت وزش شدید باد ممکن است کارآیی حرارتی برجهای هلر تا حدود چهل درصد کاهش یابد. تأثیر نامطلوب وزش باد بر عملکرد حرارتی برج ناشی از دو عامل جریانهای گردابهای در اطراف رادیاتورها و کج شدن پلوم خروجی از دودکش آنها است. تا به حال پژوهشهای زیادی در مورد به کارگیری دیوار بادشکن در کنار رادیاتورها به منظور کاهش اثرات گردابهای انجام شده است.
در تحقیقی نیز برای کاهش اثر خفگی دهانه خروجی دودکش برج که ناشی از کج شدن پلوم خروجی از آن میباشد، استفاده از دودکش دارای سطح مقطع خروجی با زاویه بهینه 27 درجه نسبت به افق پیشنهاد شده است. در این تحقیق برای کاهش اثرات نامطلوب وزش باد طرحی پیشنهاد شده است که شبیه سازی عددی آن نشان داد با اجرای آن میتوان تا شصت و چهار درصد عملکرد حرارتی برج را نسبت به شرایط فعلی به هنگام وزش باد بهبود بخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس - بخش فروش