تهیه آب مصرفی برج های خنک کننده 

معرفی عملکرد چیلر ادزربشن
روشهای برطرف کردن کریستالیزاسیون در چیلر 
فروردین ۴, ۱۳۹۸
بکارگیری ورقه های چند لایه در برج خنک کننده
بکارگیری ورقه های چند لایه در برج خنک کننده
فروردین ۶, ۱۳۹۸

تهیه آب مصرفی برج های خنک کننده 

تهیه آب مصرفی برج های خنک کننده 

تهیه آب مصرفی برج های خنک کننده 

تهیه آب مصرفی برج های خنک کننده پتروشیمی مبین

مجتمع پتروشیمی مبین واقع در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در زمینی به مساحت حدود 84 هکتار در دو بخش Utility Center و Water Center بنا شده و محدوده آفسایت آن در حدود 40 هکتار است که تامین کننده کلیه خدمات جانبی مورد نیاز مجتمعهای پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (بندرعسلویه) شامل مجتمع های برزویه، پارس، جم، زاگرس، پردیس و آریاساسول نظیر برق، بخار، انواع آبهای صنعتی، آب کولینگ ، هوای فشرده، هوای ابزار دقیق، اکسیژن ، نیتروژن و گاز طبیعی میباشد. هدف از احداث این مجتمع صرفه جویی در هزینههای سرمایه گذاری و تولیدی و کاهش بهای تمام شده انرژی مصرفی مجتمع های مستقر در منطقه بوده است. مجتمع پتروشیمی مبین بزرگترین طرح یوتیلیتی متمرکز جمهوری اسلامی ایران بوده و درنوع خود یکی از بزرگترین پروژههای دنیا به شمار می رود . در این مقاله به نحوه تهیه آب کولینگ مورد نیاز این مجتمع پرداخته ميشود. همچنین در مقاله بررسی نقش برج خن کن در چیلر که قبلا مقاله ای با این عنوان ارائه دادیم میتوانید مطالعه کنید

 

بهینه سازی چیلرهای جذبی به کمک شبکه ی عصبی پرسپترون

صرفه جویی در مصرف انرژی به یکی از دغدغه های دنیای امروز تبدیل شده است. دستگاه چیلر جذبی یکی از بهترین و جدیدترین وسایل سرمایشی است که به بهترین نحو جوابگوی موضوع بالاست. با توجه به اهمیت اقتصادی در تولید بهینه سازی به علت عدم دسترسی به توابع عملکرد آنها کار بسیار مشکلی است. در این مقاله جهت حل این مشکل از شبکه عصبی جهت شناسایی تابع عملکرد یک چیلرجذبی دو اثره جریان موازی با ظرفیت 350 کیلو وات استفاده شده است. به کمک شبکه عصبی، رابطه ای تحلیلی برای ضریب عملکرد چیلر جذبی و بار حرارتی کندانسور برحسب برخی از پارامترهای مهم داخلی نظیر دبی محلول، نسبت گردش محلول، غلظت محلول و نسبت توزیع محلول به دست آمده است. در این مقاله جهت شناسایی تابع عملکرد چیلر از یک شبکه عصبی پرسپترون دولایه و چند لایه استفاده استفاده شده است. مقادیر مورد نیاز جهت آموزش و تست شبکه عصبی از مدلسازی ترمودینامیکی سیکل عملکرد چیلر جذبی بدست آمده اند. نتایج شبیه سازی نشان میدهد که شبکه عصبی طراحی شده برای داده های تست دقت بسیار مناسبی دارد. سپس با بکارگیری تابع عملکرد بدست آمده از شبکه عصبی مقدار بهینهای برای پارامترهای داخلی نظیر دبی محلول، نسبت گردش محلول، غلظت محلول و نسبت توزیع محلول جهت افزایش مقدار ضریب عملکرد چیلر و کاهش بارحرارتی کندانسور استخراج گردید.

 

بررسی تامین آب تغذیه برجهای خنک کننده شرکت پتروشیمی شهید تندگویان با استفاده از واحد پیشتاز ساخته شده در واحد تصفیه پساب

مجتمعهای پتروشیمی یکی از مهمترین و بزرگترین صنابع تولیدی کشور میباشند که نسبت به صنایع هم ردیف خود، به آب مصرفی زیادی احتیاج داشته و به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کنندگان آب در صنایع بزرگ مطرح میباشند که در نتیجه فعالیت آنها مقادیر زیادی پساب صنعتی تولید میشود. شرکت پتروشیمی شهید تندگویان پس از راه اندازی واحد منحصر به فرد تصفیه پساب صنعتی خود که توانسته پساب پیچیده واحدهای مجتمع را پس از جمع آوری، تصفیه کرده و به پساب قابل استفاده در کشاورزی و با استاندارد محیط زیستی تبدیل نماید، با هدف حفظ محیط زیست، استفاده بهینه از منابع و ایجاد صرفه اقتصادی و ارزش افزوده از آبهای دور ریز پساب صنعتی، مطالعه و پژوهش در زمینه بازیافت پساب را در دستور کار خود قرار داده و اقدام به طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی پایلوت غشایی واحد تصفیه خانه پساب صنعتی نمود که نتایج حاصل نشان از کاهش قابل ملاحظهای در مقادیر COD ، NTU و TDS میدهد. آب بازیافتی از این طریق، صرف مصارفی همچون تامین آب جبرانی برج خنک کننده، آب سرویس واحدهای عملیاتی و آب شستشوی واحد خواهد شد. این طرح جهت بازیافت آب دور ریز به میزان دوازده هزار متر مکعب در روز میباشد که در حفظ محیط زیست و ایجاد صرفه اقتصادی و بازگشت سرمایه ملی نقش شایانی خواهد داشت.

 

انجمن علمی مهندسی حرارتی و برودتی ایران (SESHR)

انجمن علمی مهندسی حرارتی و برودتی ایران (ISESHR) با همت و تلاش جمعی از اساتید دانشگاه، مدیران و دست اندر کاران صنایع حرارتی و برودتی بمنظور گسترش، پیشبرد و ارتقای علمی و فنآوری تاسیسات حرارتی و برودتی و توسعه کمی و کیفی نیروهای متخصص و بهبود بخشیدن به امور آموزشی و پژوهشی در زمینه تاسیسات حرارتی و برودتی و با موافقت با تاسیس آن در جلسه مورخ 1387/2/25 کمیسیون انجمنهای علمی ایران (وزارت علوم، تحقیقات و فناوری،) فعالیت خود را آغاز نمود. هیات موسسان و اعضاء انجمن در شهریور ماه 1387با توجه به مقررات کمیسیون انجمنهای علمی ایران نسبت به انتخاب اعضاء هیئت مدیره اصلی، علی البدل و بازرسان انجمن علمی مهندسی حرارتی و برودتی ایران اقدام لازم را انجام داد. انجمن در آبان ماه 1387 موفق به اخذ معرفی نامه جهت اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی از کمیسیون انجمنهای علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گردید. برای انجام فعالیتهای رسمی، انجمن در بهمن ماه 1387 تحت شماره 25379 در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی به مدت نامحدود و با هدف انجام تحقیقات علمی و فرهنگی در سطح ملی و بین المللی با محققان و متخصصانی که به گونه ای با علوم و فنآوری تاسیسات حرارتی و برودتی سر و کار دارند، همکاری با نهادهای اجرائی علمی و پژوهشی در زمینه ارزیابی و بازنگری و اجرای طرحها و برنامه های مربوط به امور آموزش و پژوهش، ترغیب و تشویق پژوهشگران، ارائه خدمات آموزشی، پژوهشی و فنی، برگزاری گردهمائی های علمی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی، و انتشار کتب و نشریات علمی، در ایران ثبت شد.

کنترل عوامل مؤثر بر خوردگی و رسوبدهی در آبهای خنک کن و روشهای جلوگیری از آنشز

یکی از مشکلات عمده نیروگاههای کشور، خوردگی لولههای مربوط به آبهای برج خنک کن میباشد. به منظور بررسی علل تخریب لوله های مذکور و بهبود در وضعیت کنترل شیمیایی تحقیقات وسیعی به عمل آمد. نتایج حاصله نشان داده است که رسوب گل و لای، بالا بودن میزان مواد معلق آب، ایجاد سلهای غلظتی اکسیژن، وجود باکتریهای SRB و عدم تزریق مداوم کلر باعث بروز مشکلاتی شده که در نهایت به زوال لوله ها انجامیده است. کلرور بالای آب کارون باعث شده که لولههای برنجی مقاومت خوردگی خوبی از خود نشان ندهند. از طرفی استفاده از ممانعت کنندههای فسفات هم جوابگو نبوده و نیاز به ترکیبات مؤثرتری جهت دستیابی به نتایج بهتر وجود دارد. انتخاب آلیاژهای بهتر نظیر کوپر و نیکل و افزودن ترکیباتی نظیر نمکهای روی، فسفوناتها و مولبیداتها به پلی فسفات از جمله تمهیداتی هستند که در جهت نیل به این هدف میتواند صورت گیرد. در نهایت رعایت دستورالعملهای بازرسی مستمر جهت آگاهی از عملکرد بازدارندههای خوردگی و رسوبدهی و تنظیم شرایط میکروبیولوژی توصیه میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.