اصول کار چیلر جذبی

چیلر تراکمی - آبی جهان تهویه
تقسیم بندی چیلر
مرداد ۱۰, ۱۳۹۸
انواع چیلر جذبی
انواع چیلر جذبی
مرداد ۱۵, ۱۳۹۸

اصول کار چیلر جذبی

طرز کار چیلر جذبی

اصول کار چیلر جذبی

در چیلرهای جذبی مایع مبرد آب است برای آب گرمای نهان تبخیر در 100 درجه سانتی گراد برابر 525 کیلوکالری بر کیلوگرم است . دمـای جوش آب را می توان پایین آورد اگر فشار در سطح آب را پایین بیاوریم ، مثلا اگر فشـار مطلق آب 0.5  اتمسفر صنعتی باشد ، دمای جوش 81 درجه سانتیگراد و در یک صدم اتمسفر، آب در 4.5 درجه سانتیگراد می جوشد . به عکس هر چه فشار بیشتر شود ، درجـــه حرارت جوش نیز زیادترمی شود، مثلا اگر فشار به 3.5 اتمسفر برسد، آب در 147 درجه سانتیگراد می جوشد . در چیلـــرهای جذبی مایع دیگری نیز به عنوان ابزوربر (جذب کننده) برای جذب بخـارهای آب وجود دارد که بیشتر از محلول لیتیوم بروماید برای این منظور استفاده می شود. زیرا این محلول دارای قدرت جذب بخار آب زیاد است و سمی و قابل انفجار نیست و همچنین ایجاد ترکیبات مضر نمی کند ، برای درک بهتر کار این نوع چیلرها مراحل مختلف تشریح می شود : اگر دو ظرف داشته باشیم که در یکی آب و در دیگری محلول لیتیوم بروماید بـــاشد و فرض کنیم که هوا به وسیله پمپ خلاء هوا از این ظروف تخلیه شـده باشد ، ظرفی که آب در آن است تبخیر کننده ( اواپراتور) و ظــــرفی که در آن لیتیوم بروماید است ابزوربر می رود و به وسیله محلول لیتم برماید جذب می شود. از طرفی درنتیجه ی تبخیر قسمتی از آب در اواپراتور،درجه حرارت آب باقی مانده کاهش می یابد برای اینکه از سرمای حاصله در اواپراتور استفاده شود،یک کویل که در آن جریــان دارد.آب وارد کویل می شود و سپس از طرف دیگر خارج می شود. آب سرد شده برای خنک کردن ساختمان مورد نظر به کار می رود . حال برای بهتر کردن کیفیت کار و راندمان سیستم ، دو پمپ به شرح زیر اضافه می کنیم :

  • پمپ مایع مبرد : این پمپ آب را روی کویل می ریزد و شدت تبخیر آب را زیاد می کند .
  • پمپ ابزوربر : این پمپ محلول لیتیم بروماید را به صورت اسپری در ابزوربر می پاشد و در نتیجه قدرت جذب آن را بالا می برد .

اصول کار چیلر جذبی

اضافه کردن این دو پمپ ، راندمان سیستم را بالا می برد، اما دو اشکال اساسی باقی می ماند:

یکی این که محلول لیتیم بروماید مرتبا بخـار آب را جذب می کند و رقیق می شود و در نتیجه قدرت جذب کنندگی خود را از دست می دهد . برای رفع این مشکــــــل، به سیستم یک ژنراتور و یک پمپ اضافه می کنیم و محلول لیتیم بروماید به وسیله این پمپ به ژنراتور می رود و به وسیله بخار حرارت داده می شود و در اثـــر حرارت، آبی را که جذب کرده است ، به صورت بخار خارج می شود و محـــلول مجددا غلیظ می شود و به ابزوربر بر می گردد .

برای رفع مشکل دوم ، به سیستم اخیر یک کندانسور (تقطیر کننده) اضافه می کنیم تا بخار آبی که از ژنراتور خارج می شود به کندانسور برود و به مــایع تبدیل شود و دوباره به اواپراتور برگردد و در نتیجه یک مدار بسته تشکیل می شود.

حال برای تکمیل سیستم و بالا بردن راندمان کار ، یک مبدل حرارتی بین ژنراتور و ابزوربر قرار می دهیم تا ازیک طرف محلول رقیقی را که از ابزوربر به ژنراتور می رود، گرم کند و از طرف دیگر محلول غلیظی را که از ژنراتور به ابزوربر بر می گردد ، خنک کند .

اصول کار چیلر جذبی

با توجه به این که هر چه درجه حرارت محلول لیتیم بروماید پایینترباشد، می تواند آب بیشتری جذب کند، بنابراین برای خارج کردن گرمای حال از انحلال در ابزوربر و بالا بردن قدرت جذب لتیتیم برماید ، یک کویل در ابزوربر قرار می دهیم که داخل آن آب سرد ( از برج خنک کننده ) جریان یابد . در بعضی ازمدل ها پمپ ابزوربر را حذف می کنند و جریان محلول دراثراختلاف فشار انجام می گیرد.

نکته قابل ذکر این است که محلول حاصل در ژنراتور،تحت نیروی جاذبه واختلاف فشار، از مبدل حرارتی عبور می کند ( به وسیله محلول رقیق سرد می شود ) و بـــه وسیله یک ادوکتور ( که نوعی مخلوط کن است ) با محلــــول رقیق مخلـوط می شود محلول مخلوط را تشکیل می دهد و این مخلوط به افشانک های ابزوربر می رود.

فشار مطلق کندانسور و ژنراتور تقریبا مساوی و برابر یک دهم اتمسفر است که معمولا در یک پوسته قرار می گیرند و فشار اواپراتور و ابزوربر حدود یک صدم اتمسفر است و دریک پوسته قرار داده می شود با توجه به فشار موجود در اواپراتور آب در 4.5 درجه سانتی گراد می جوشد و در نتیجه درجه حرارت آب سرد تا حـدود 7 درجه سانتیگراد می رسد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.