چیلر جذبی دو اثره لیتیوم بروماید و آب

مقایسه چیلرهای جذبی و تراکمی
مقایسه چیلرهای جذبی و تراکمی
فروردین ۱۹, ۱۳۹۸
اکاربردهای تهویه مطبوع در چیلر
کاربردهای تهویه مطبوع در چیلر
فروردین ۲۱, ۱۳۹۸

چیلر جذبی دو اثره لیتیوم بروماید و آب

آنالیز سیکل کاری چیلر جذبی دو اثره لیتیوم بروماید و آب

چیلر جذبی دو اثره لیتیوم بروماید و آب

در مقاله این بخش از آنالیز سیکل کاری چیلر جذبی دو اثره لیتیوم بروماید و آب که چیلر جذبی دو اثره در واقع از تلفیق دو چیلر جذبی یک اثره پدید می آید.

بخش های اصلی یک چیلر جذبی دو اثره عبارتند از :

اواپراتور ، جذب کننده ، ژنراتور فشار بالا ، ژنراتور فشار پایین ، کندانسور فشار بالا و کندانسور فشار پایین.

اصول کار چیلر جذبی دو اثره عیناً شبیه چیلر جذبی یک اثره است.

ه – مهمترین تفاوت چیلر دو اثره با چیلر یک اثره در نحوه تغلیظ محلول لیتیوم بروماید است. در چیلر یک اثره عمل تغلیظ در یک مرحله و در ژنراتور صورت می گیرد در حالی که در چیلر دو اثره عمل تغلیظ در دو مرحله صورت می گیرد. مرحله اول توسط بخا ر در ژنراتور فشار بالا و مرحله دوم در ژنراتور فشار پایین و توسط بخار آب حاصل از محلول لیتیوم بروماید رقیق ژنراتور فشار بالا صورت می گیرد.

و – با توجه به بند (ه) چرخه محلول جاذب به صورت زیر توضیح داده می شود :
محلول رقیـق پس از جذب کننده از طریق پمپ محلول به مبدل حرارتی 1 و سپس به ژنراتـور 1 انتقـال می یابد. در آنجا بخشی از محلول رقیق به ژنراتور 2 رفته و چرخه معمولی را طی می کند و بخش دیگری از محلول رقیق با محلول غلیظ بازگشته از ژنراتور 2 مخلوط می گردد. در اینجا مخلوط حاصل با بخار آب خروجی از ژنراتور 2 تبادل گرما می کند که در نتیجه آن مایع مبرد (آب) ، بخار مبرد (آب) در و محلول غلیظ شده حاصل می گردد. سایر سیکل عیناً شبیه سیکل یک اثره خواهد بود.

فن کویل ها

 

فن کویل ها (زمینی)

دستگاه پخش کننده حرارت است و از دو قسمت اصلی فن سانتری فوژ و کویل مسی یا آلومینیومی تشکیل شده است. در این مقاله ما به برسی قطعات تشکیل دهنده این دستگاه پخش کننده حرارت مس پردازیم.

اجزای تشکیل دهنده آن :

1) کویل یکی از فاکتورهای اساسی در انتخاب یک فن کویل است.

از نظر طریقه نصب به دو نوع چپ ، راست و قابلیت نصب در دو طرف را دارا می باشد. سه انشعاب از یک فن کویل خارج می شود یکی لوله رفت آب گرم یا سرد از پایین به کویل وصل می شود. دومی لوله برگشت آب است و سومی لوله تخلیه) (drainاست که در ادامه به آن اشاره می شود. دیگر فاکتور مهم در انتخاب یک فن کویل ظرفیت حرارتی و برودتی آن است.

2) فن سانتریفوژ

چیزی که برای ما مهم است ظرفیت هوادهی ست. که با واحد cfm اعلام می شود. فن کویل ها با ظرفیت های ,200,300,400,600 و CFM۸00 تولید و به بازار عرضه می شود. فن کویل در ظرفیت های کم دارای یک فن سانتریفوژ آلومینیومی بسیار حساس است که توسط یک موتور تک فاز سه دور با رنج قدرت hp1/15 اسب بخار به چرخش در می آید. این موتور دارای یک خازن بوده که با سیم پیچ فرعی به صورت سری قرار می گیرد.
تا فن کویل cfm400 یک فن و بالاتر دارای دو فن میباشد. فن ها که پره های آن به صورت فوروارد (رو به جلو) می باشد از جنس آلومینیوم بوده و در هنگام کار باید دقت کرد تاب بر ندارد. این فن در یک محفظه حلزونی شکل قرار دارد. ویژگی فن های سانتری فوژ این است که با ایجاد فشار استاتیکی و زیاد بودن عرض پاشش ذرات هوا تبادل حرارتی بسیار بهتری با کویل دارد .

۳) فیلتر سیمی:
از جنس آلومینیوم است و در پایین فن کویل قرار دارد.

۴) سینی قطره گیر:
برای جمع آوری قطرات آب کندانس شده بر روی کویل در تابستان.

۵) شیر هواگیری روی کویل


۸) دریچه هوای تازه:
در پشت فن کویل نصب شده و تا % 40 هوا دهی فن را تامین می کند.

۹) دریچه خروجی هوا:
در فن کویل های زمینی در سه نوع بالا زن، جلو زن و قابل تنظیم است.

۱۰) شلنگ تخلیه
بعضی از کویل های نصب شده بر روی فن کویل ها قابلیت نصب اتصالات در دو طرف را دارد.

تهویه مطبوع

شرایط محیط زیست انسان تاثیر مستقیمی بر چگونگی حالات روانی ، وضعیت فیزیکی ، نحوه انجام کار و بطور کلی تمام شئون زندگی او دارد. از آنجائیکه بخش عمده زندگی بشر امروزی در داخل ساختمان می گذرد ، ایجاد شرایط مطلوب زیست محیطی در ساختمان ، خواه محل کار باشد یا منزل و غیره ، واجد اهمیت بسیاری است که مهمترین بخش آن تهویه هوایی مطبوع برای ساکنین ساختمان با توجه به نوع فعالیت آنهاست زیباترین و گرانبهاترین ساختمانها در صورتیکه فاقد سیستم تهویه مطبوع مناسب باشند قابل سکونت نخواهند بود اهم وظایف یک سیستم تهویه مطبوع عبارتند از کنتزل دما ، رطوبت و سرعت وزش هوا ، زدودن گردو غبار تعفن و سایر آلودگی های هوا و در صورت لزوم از بین بردن میکروب ها و باکتریها معلق در هوا ، گرمایش و سرمایش هوا متناسب با فصل ، عمده ترین وظیفه یک سیستم تهویه مطبوع بوده بقیه وظایف در مراتب بعدی اهمیت قرار می گیرند .

سیستم ها و کاربردها

گزینش صحیح نوع سیستم تهویه مطبوع برای یک فضا یا ساختمان بخصوص تصمیم بسیار حساس است . عمده ترین مسائل که باید ملاحظه نظر طرح سیستم تهویه مطبوع قرار گیرد عبارتند از :

  1. امکانات مالی شخصی یا سازمان سرمایه گذار
  2. فضا یا ساختمان – هدف ، موقعیت مکانی
  3. مشخصات خارج ساختمان ، دما ، رطوبت ، باد، تابش، آفتاب ، سایه
  4. تغییرات بار حرارتی داخل ساختمان – ساکنین ، چراغ ها
  5. قابلیت ساختمان در ذخیره کردن حرارت اکتسابی
  6. لزوم و ظرفیت پیش سرمایش حهت کاستن از اندازه دستگاههای تهویه مطبوع و یا سرمایش جزئی ساختمان
  7. جنبه های فیزیکی فضا یا ساختمان از نظر تطبیق با سیستم تهویه مطبوع تجهیزات و تنظیم عملکرد سیستم تحت بار حرارتی جزئی
  8. انتظارات وایده های شخصی کار فرما در مورد کیفیت هوای محیط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.